name | autoweek.cz

Čína předstihla USA v počtu patentových přihlášek

Čína předstihla USA v počtu patentových přihlášek

08.04.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Čína v roce 2019 poprvé předstihla Spojené státy v počtu patentových přihlášek. Společnost Huawei je na prvním místě.
Čína v roce 2019 poprvé předstihla Spojené státy v patentových přihláškách. Podle Světové organizace duševního vlastnictví WiPo bylo v Číně v loňském roce podáno téměř 59 000 patentů - asi 1000 více než v USA. Spojené státy byly na vrcholu žebříčku podaných patentů od roku 1978.
 
Podle generálního ředitele WiPo Francise Gurryho rychlý vzestup Číny do čela žebříčku jen potvrzuje posun ve vytváření inovací směrem na východ. Podle WiPo nyní z Asie přichází více než polovina ze všech patentových přihlášek. Německo je na čtvrtém místě v patentech s 19 350 přihláškami - za Čínou, USA a Japonskem. Mezi země s obzvláště vysokým počtem registrací patří přes pokles Nizozemsko. Podle WiPo se poprvé mezi 15 zemí s nejvíce podanými patentovými přihláškami dostalo Turecko s výrazným nárůstem o 46 %.
 
V členění podle technologických oborů byla podána většina patentových přihlášek pro výpočetní techniku, následovala digitální komunikace a elektrotechnika. V roce 2019 mezi společnostmi vynikla čínská telekomunikační skupina Huawei se 4440 patentovými přihláškami. Na následujících místech jsou Mitsubishi, Samsung a Qualcomm. Jedinou německou společností v první desítce je Bosch na devátém místě s téměř 1700 patentovými přihláškami.
 
Patenty se udělují na nové výrobky, procesy nebo nová technická řešení. Přihlašovatel patentu může vynález komerčně využít. Podle WiPo se ochrana obecně vztahuje na 20 let.
 
Před rokem 2000 představovaly japonské, americké a západoevropské ekonomiky 90 % patentů. Tento podíl v období 2015 až 2017 poklesl na 70 %, mimo jiné v důsledku zvýšené výzkumných a vývojových aktivity v Číně, Indii, Izraeli, Singapuru a Korejské republice. Velké nadnárodní společnosti lokalizují své výzkumné a vývojové činnosti v hotspotech, které nabízejí specializované znalosti a dovednosti. Například sídlo společnosti Google v Silicon Valley představuje pouze o něco méně než polovinu patentové činnosti společnosti, přičemž jako další důležité zdroje vynálezů jsou Curych, New York a Londýn.
 
Existují značné rozdíly ve výsledcích vědecké a invenční činnosti. Vědecká činnost je v mezinárodním měřítku rozšířená. Existuje mnoho ekonomik, které hostí významné univerzity a další výzkumné organizace, které vytvářejí velké množství vědeckých publikací - často ve spolupráci s partnery v USA a Evropě. Tyto ekonomiky však podávají relativně málo patentů. Obecně je mezinárodní spolupráce rozšířenější ve vědeckém publikování než v patentování.
 
Dvě odvětví procházejí hlubokými změnami. Jedním z nich je automobilový průmysl s vývojem technologie autonomních vozidel. Zde nové firmy z automobilového průmyslu i oblasti informačních technologií (IT) představují pro zavedené společnosti. Nástup technologie autonomních vozidel rozšiřuje inovační prostředí a získává přední místo pro několik hotspotů zaměřených na IT, které nebyly tradičními centry automobilových inovací. Zdá se, že jak výrobci automobilů, tak IT firmy stále upřednostňují vlastní zdroje pro své inovační aktivity.
 
Loňské patentové údaje naznačují, že tradiční výrobci automobilů a jejich dodavatelé jsou stále v popředí inovací autonomních vozidel. Ford, Toyota a Bosch jsou tři nejaktivnější autoři samostatných patentů týkajících se motorových vozidel. Na seznamu nejaktivnějších přihlašovatelů patentů je i Google a její autonomní dceřiná společnost Waymo před tradičními výrobci automobilů jako jsou Nissan, BMW, Toyota a Hyundai.