citroën 19_19 concept: prostorná kapsle na kolech | Aktuality | autoweek.cz

Citroën 19_19 Concept: prostorná kapsle na kolech

Citroën 19_19 Concept: prostorná kapsle na kolech

14.05.2019 | Global Press Agentur | Aktuality

V letošním roce slaví Citroën 100 let existence, což prezentuje ve velkolepé studii, která kombinuje mobilitu budoucnosti s citacemi ze 100leté historie značky. 19_19 Concept je nekonvenčním manifestem značky. Jméno 19_19 znamená 1919 až 2019.
„Koncept 19_19 Concept je ztělesněním toho, jak vidíme budoucnost automobilů, které budou technologické a inovativní, ale budou si zachovávat základy, o něž se Citroën již 100 let opírá jako značka, která naslouchá svým zákazníkům a pro niž je člověk nejdůležitější. Design, kreativita, komfort a inovace jsou a zůstanou pro Citroën těmi nejdůležitějšími hodnotami. 19_19 Concept je toho důkazem,“ říká generální ředitelka Citroënu Linda Jacksonová.
 
„Chtěli jsme vytvořit vozidlo, které se liší od ostatních. Naši zákazníci očekávají spoustu pohodlí a snadný přístup. Nový design s vysokou světlou výškou a prostorem nad hlavou jim usnadní každodenní život. Po pouhých 13 měsících můžeme naši prostorovou kapsli představit veřejnosti,“ dodal hlavní designér vozů konceptu Frederic Duvernier.
 
Koncept je dlouhý 4655 mm při rozvoru 3100 mm, široký 2240 mm a vysoký 1600 mm. Interiér vítá cestující různými barevnými tkaninami a mimořádně pohodlnými sedadly. Speciálně tónovaná okna umožňují cestujícím dívat se ven, ale nikdo nevidí dovnitř. Minimalistický volant se skládá z jednoduchého prstence. Ve voze nenajdeme žádné samoúčelné ozdoby. Středová konzole nabízí prostor pro všechny druhy praktických pomocníků a má velmi pěkný mramorový vzhled. Sedadlo spolujezdce je prakticky pohovka. Zavazadlový prostor je plně integrován do vozu.
 
Francouzi projekt označují za skutečné UFO v automobilovém průmyslu, jehož unikátní proporce a plovoucí a transparentní design ve formě kapsle jsou inspirovány světem letadel. Cílem bylo nabídnout co nejvyšší komfort, realizovat vizi pojízdného obývacího pokoje. Je proto samozřejmé, že by 19_19 mělo být plně autonomní a plně elektrické s dojezdem až 800 km. V autonomním režimu se volant, pedály a sloupek řízení zatáhnou, sedadlo řidiče se posune dozadu a vytvoří větší prostor pro nohy, zatímco osobní asistent posune přístrojovou desku aby převzal kontrolu nad vozem. Jednoduchá věta stačí k interakci s vozidlem - vyberte si seznam skladeb, aktivujte film, videohru nebo aplikaci, upravte si teplotu a osvětlení kabiny, zavolejte někomu nebo odešlete zprávu… Proaktivní osobní asistent komunikuje s cestujícími a předvídá jejich přání.
 
Pérování je již 100 let doménou Citroënu. Používá tlumiče s progresivními hydraulickými dorazy spojenými s inteligentním aktivním řízením. Obří 30“ kola (průměr kol je 913 mm) byla vyvinuta ve spolupráci se společností Goodyear a zajišťují bezproblémovou propojení mezi ráfkem a pneumatikou. Pneumatika se rozprostírá přes ráfky, takže vytváří dokonale integrovaný, naprosto jedinečný celek a zároveň zvyšuje akustický komfort. Jubilejní logo Citroënu na pevném náboji zůstává neustále ve vodorovné poloze na rotujících kolech.
 
Jízda by měla být bezpečná a na vyžádání také velmi dynamická. Proto futuristický koncept 19_19 zrychlí z 0 na 100 km/h za 5,0 s a dosáhne rychlost 200 km/h. Pohon všech kol, s trakčním elektromotorem na přední i zadní nápravě, je napájen akumulátorem o kapacitě 100 kWh. Maximální točivý moment je 800 N.m a špičkový výkon 340 kW. Na dojezd 600 km by mělo být nabito za pouhých 20 minut, a to bezdrátově indukcí.
 
Citroen 19_19 Concept bude představen 16. května 2019 ve světové premiéře na konferenci VivaTech v Paříži.

  • Citroën 19_19 Concept: prostorná kapsle na kolech
  • Citroën 19_19 Concept: prostorná kapsle na kolech
  • Citroën 19_19 Concept: prostorná kapsle na kolech
  • Citroën 19_19 Concept: prostorná kapsle na kolech
  • Citroën 19_19 Concept: prostorná kapsle na kolech