co získá volkswagen od suzuki? | Aktuality | autoweek.cz

Co získá Volkswagen od Suzuki?

Co získá Volkswagen od Suzuki?

13.09.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Suzuki rádo poučí Volkswagen jak vyrábět malé automobily tak, aby byly rovněž levné.

Když Volkswagen kupoval 19,9 % podílu v Suzuki, zasvěcení lidé věděli, že jde o mnohem větší obchod. Obchod subkontinentů. Suzuki patří skoro polovina trhu v Indii, kde je Volkswagen poměrně neznámou značkou. Suzuki se zase snaží proniknou na čínský trh, který ovládá Volkswagen.

Nyní tedy přichází první skutečný krok: Maruti Suzuki India pomůže Volkswagenu při vývoji nového malého automobilu za méně než 8600 dolarů. Volkswagen samozřejmě dobře ví, jak vyrábět malé automobily. Ve Wolfsburgu už ale zapomněli, jak se vyrábí levné malé automobily.

Na oplátku za oživení paměti bude Volkswagen učit Suzuki, jak se staví malé vznětové motory. To je věc, kterou Volkswagen umí velmi dobře. A pokud se Suzuki nebude učit dost rychle, může využívat motory z Wolfsburgu.

Volkswagen získal pro komunikaci se Suzuki nyní získal velkou posilu. Z těžko pochopitelných důvodů se totiž GM Europe zbavilo donedávna nejvyššího šéfa Opelu Hanse Demanta. Demant vyjednával oboustranně prospěšnou spolupráci mezi Opelem a Suzuki, z níž vzešly dvě generace Opelu Agila a Suzuki Wagon R+ resp. Spalsh, stejně jako přínosná obousměrná výměna pohonných jednotek. Málokdo dosud dokázal tak úspěšně a efektivně propojit evropskou a japonskou kulturu jako Demant. Od 1. října se Demant ujme řízení mezinárodních projektů Volkswagenu, což bude samozřejmě zahrnovat i spolupráci se Suzuki, při níž má na co navazovat.