ford zahájil evropskou produkci focusu electric | Aktuality | autoweek.cz

Ford zahájil evropskou produkci Focusu Electric

Ford zahájil evropskou produkci Focusu Electric

14.06.2013 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Z výrobní linky v německém Saarlouis začal sjíždět Focus Electric, první v Evropě vyráběný elektromobil značky Ford. Focus Electric je i první elektromobil montovaný v Německu na lince pro velkosériovou výrobu.

Společnost Ford Motor začala v německém Saarlouis výrobu nového modelu Focus Electric. Je to vůbec první elektromobil značky Ford, který se bude vyrábět v Evropě.

Focus Electric je předvojem nové řady elektrifikovaných modelů Ford pro Evropu. Během příštího roku se k němu přidá plug-in hybrid C-MAX Energi a zanedlouho poté bude následovat nové Mondeo Hybrid.

Focus Electric byl vyvíjen jako globální model v duchu One Ford. V USA se vyrábí již od prosince 2011. Vozy montované v Saarlouis zamíří k prvním evropským zákazníkům v srpnu letošního roku. Integrování výroby Focusu Electric do stávající montážní linky v Saarlouis si vyžádalo investice ve výši 16 milionů eur (více než 400 milionů Kč). Výsledné řešení Fordu umožňuje pružně reagovat na vývoj poptávky po novém elektromobilu.

Elektromotor o výkonu 105 kW napájený lithio-ionovým akumulátorem mu umožňuje vyvinout nejvyšší rychlost 136 km/h. Focus Electric má zabudovanou 6,6 kW nabíječku, díky které ujede po dvou až třech hodinách nabíjení vzdálenost přibližně 100 km. Při nabíjení ze zdroje s proudem 32 A po dobu tří až čtyř hodin činí akční rádius asi 150 km.

Hnací ústrojí Focusu Electric ukládá rekuperačním brzděním až 95 % kinetické energie, která se obvykle ztrácí při zpomalování, zatímco inovativní funkce Brake Coach pomáhá řidiči naučit se pozvolnému brzdění, které vrací do akumulátoru více energie.

Součástí přístrojové desky Focusu Electric je nové uživatelské rozhraní nazvané SmartGauge, které vypočítává a zobrazuje aktuální dojezd na základě zbývající energie v akumulátoru, řidičského stylu a používání spotřebičů jako klimatizace či audio.