general motors počítá s nižší výrobou v polsku | Aktuality | autoweek.cz

General Motors počítá s nižší výrobou v Polsku

General Motors počítá s nižší výrobou v Polsku

31.01.2012 | Homola Peter | Aktuality

Automobilka General Motors Manufacturing Poland (GMMP), která v polských Gliwicích vyrábí tři verze Opelu Astra, počítá pro letošní rok s nižší výrobou. Rozhodnutí o případné výrobě Chevroletu Cruze ještě nepadlo.

V loňském roce opustilo brány továrny v Gliwicích 173 962 automobilů, tedy o 9,6 % víc než v roce 2010. Letos bude počet vyrobených vozu zřejmě nižší.

“Víme, ze první kvartál bude v porovnání se stejným obdobím loňského roku o 10% slabší”, řekl generální ředitel General Motors Manufacturing Poland Andrzej Korpak v rozhovoru s polským deníkem Rzeczpospolita. “Těžko říci, co přinesou další kvartály. Ale neočekávám, že by se situace v následujících měsících značně zlepšila”.

“Očekáváme, ze naše výroba v roce 2012 bude asi o 5% nižší než v minulém roce”, prohlásil polský mluvčí GM Przemyslaw Byszewski pro agenturu PAP.

GMMP v současné době vyrábí tri modely. Největší podíl na celkovém výsledku 173 962 kusu měl v roce 2011 pětidveřový hatchback Opel Astra IV s počtem 136 956 vozů. Na Opel Astra Sedan předchozí generace připadlo 21 227 automobilů. Nový třídveřový Opel Astra GTC, jehož sériová výroba začala až v říjnu 2011, se postaral o prvních 15 779 exemplářů. Více než 98,6 % z celkové výroby šlo na export.

Svůj zatím nejlepší výsledek dosáhla automobilka GMMP v roce 2007, kdy bylo vyrobeno 187 007 vozů. Současná kapacita je přibližně 207 000 automobilů za rok při třísměnném provozu během pěti dnů v týdnu. V případě dodatečných sobotních směn by se GMMP mohla dostat na 220 000 až 230 000 vozů ročně.

Ve druhé polovině letošního roku začne v Gliwicích sériová výroba nového sedanu rady Astra IV a začátkem roku 2013 se přidá kabriolet na bázi platformy Astry. Kromě Gliwic se různé verze Astry III a IV vyrábějí či montují v několika továrnách v Německu, Velké Británii a Rusku.

Od zahájení výroby Astry IV mají Gliwice v rámci evropské organizace GM pozici domovské továrny pro modelovou řadu Astra. To znamená, že mají mimo jiné na starosti validaci výrobních procesů a analýzu problémů s kvalitou ve všech automobilkách, v nichž se Astra vyrábí.

V poslední době General Motors uvažuje o výrobě některých modelů Chevrolet v evropských továrnách. Polské Gliwice jsou kandidátem na výrobu Chevroletu Cruze, ale rozhodnutí podle generálního ředitele Korpaka ještě nepadlo. “Gliwice se zdají být logickým řešením, protože nikdo jiný nemůže konkurovat s Koreou v oblasti nákladů, zvlášť po liberalizaci cel”, řekl Korpak novinám Rzeczpospolita.

Podle Korpaka by z případné výroby Chevroletu Cruze v Gliwicích profitovaly také jiné továrny Opelu. Zatímco Chevrolety by vytížily část kapacity v Gliwicích, mohly by jiné továrny vyrábět víc Opelů.

Odborový svaz Solidarność vyzval management GMMP k tomu, aby podnikl všechny možné kroky pro získání výroby Chevroletu Cruze do Gliwic.

 

  • General Motors počítá s nižší výrobou v Polsku
  • General Motors počítá s nižší výrobou v Polsku
  • General Motors počítá s nižší výrobou v Polsku
  • General Motors počítá s nižší výrobou v Polsku