husar - česko-polská spolupráce | Aktuality | autoweek.cz

Husar - česko-polská spolupráce

Husar - česko-polská spolupráce

13.09.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Na veletrhu obranných a bezpečnostních technologií MSPO v polských Kielcích polská společnost H. Cegielski-Poznaň a česká Tatra Defence Vehicle představily ve světové premiéře společný projekt vozidla Husar na unikátním podvozku Tatra.
Vozidlo Husar není produktem automobilky Tatra Trucks, ale výsledkem práce specialistů a konstruktérů české společnosti Tatra Defence Vehicle (TDV) a polského státem vlastněného podniku H. Cegielski-Poznaň (HCP). Automobilka Tatra Trucks pro vozidlo pouze dodává unikátní podvozek.
 
Impulsem pro vznik projektu nového vozidla Husar byl zájem holdingu Czechoslovak Group (CSG), do nějž společnost Tatra Defence Vehicle patří, i polské společnosti H. Cegielski-Poznaň rozšířit spolupráci v oblasti průmyslové a speciální výroby v rámci střední Evropy a snaha HCP o návrat do segmentu výroby speciální vojenské techniky, v níž v minulosti více než 80 let úspěšně působila.
 
Projekt je důležitým krokem k prohlubování průmyslové kooperace v rámci Visegrádské čtyřky. Jeho význam podtrhuje i fakt, že státem vlastněná firma H. Cegielski-Poznaň je v této iniciativě plně podporována polským ministerstvem pro rozvoj hospodářství.
 
Vývoj nového obrněnce Husar na podvozku Tatra je jedním ze strategických záměrů spolupráce české společnosti s polským výrobcem. Počátkem rozšiřující se spolupráce byl podpis smlouvy mezi zástupci Tatra Defence Vehicle a H. Cegielski-Poznaň na letošním veletrhu IDET o společném vývoji a výrobě vozidel s podvozkem v konfiguraci 4x4.
 
V rámci holdingu Czechoslovak Group se společnost Tatra Defence Vehicle specializuje především na vývoj, výrobu i modernizace obrněných, speciálních vozidel a pozemní techniky. Polská společnost H. Cegielski-Poznaň bude zajišťovat výrobu vozidla Husar především pro polský trh.
 
„Projekt vozidla Husar spojuje velké a významné značky H. Cegielski-Poznaň a Tatra Defence Vehicle, které jsou symbolem tradice i současných schopností a vysokých kvalit českého a polského průmyslu a speciální výroby,“ řekl Jan Slezák, generální ředitel společnosti Tatra Defence Vehicle.
 
Firma H. Cegielski-Poznaň působí na trhu více než 170 let. V současnosti uvádí na trh nejmodernější technologie, například elektrické pohony používané v oblasti automobilového a železničního průmyslu. Nabízí rovněž produkty a služby v oblasti obnovitelných zdrojů energie a v oblasti ochrany životního prostředí (mimo jiné instalace pro zpracování bioplynů a technologie pro zpracování odpadů). Od roku 1846, kdy firma vznikla, vyráběla zemědělské stroje, parní lokomotivy, parovozy a železniční vozy. Po 1. světové válce vyráběla produkty pro armádu. Speciální výroba byla ukončena v roce 2002. Dnes zaměstnává přes 500 pracovníků a dalších 200 v dceřiných společnostech.
 
Společnost Tatra Defence Vehicle (TDV) se specializuje na vývoj, výrobu, generální opravy a modernizace převážně obrněných a speciálních vozidel pro domácí i zahraniční zákazníky. Do jejího portfolia patří např. výroba, údržba a opravy vozidel Pandur II díky smlouvě o strategickém partnerství mezi TDV a koncernem General Dynamics European Land Systems (GDELS) z ledna 2015. TDV se také zabývá vývojem a produkcí obrněných vozidel využívajících podvozky Tatra. Dále se podílí na opravách a modernizaci tanků T-55 a T-72 ve spolupráci se společností Excalibur Army a zajišťuje servis pro terénní vozidla na podvozku Land Rover Defender. TDV také spolupracuje se společností Tatra Trucks na výrobě obrněných vozidel typu Titus. V roce 2017 TDV získala zakázku české armády na výrobu 20 obrněných kolových transportérů Pandur II CZ ve velitelské a spojovací verzi a servisní smlouvu na vozidla Pandur II CZ v její výzbroji.
 
  • Husar - česko-polská spolupráce
  • Husar - česko-polská spolupráce
  • Husar - česko-polská spolupráce
  • Husar - česko-polská spolupráce
  • Husar - česko-polská spolupráce