hyundai ix20 - nové auto z nošovic | Aktuality | autoweek.cz

Hyundai ix20 - nové auto z Nošovic

Hyundai ix20 - nové auto z Nošovic

02.09.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hyundai uvolnil první náčrt minivanu ix20, který se bude vyrábět v továrně v Nošovicích. Jedná se o sesterský model vozu Kia Venga. Oficiální premiéru bude mít na autosalonu v Paříži.

Hyundai rozšiřuje svou nabídku o zcela nový model, jímž v segmentu malých MPV nahradí model Matrix. Novým vozem současně potvrzuje rostoucí význam této kategorie, do níž v současné době přichází i revoluční model Opel Meriva druhé generace.

Hyundai ix20 byl kompletně navržen v Evropské výzkumném a vývojovém středisku v Rüsselsheimu a tamtéž byl také navržen jeho design. Je to po ix35 už druhý model Hyundaie navržený v Evropě v novém stylu označovaném jako Fluidic sculpture. Zde se k němu přidává hodně dynamiky a sportovního ducha, čímž se liší od krabicovitého stylu konkurence.

Hyundai sice zatím nezveřejnil žádné technické podrobnosti o novém voze, nicméně vzhledem k jeho podobnosti s Kiou Venga je jisté, že bude mít rozvor náprav 2615 mm a délku okolo 4,07 m. Zadní asymetricky dělená sklopná sedadla budou podélně posuvná o 130 mm.

Také pohonné jednotky budou identické, tedy zážehové motory Gamma s hliníkovým blokem a proměnlivým časováním ventilů CVVT 1,4 l/66 kW a 1,6 l/92 kW a turbodiesely CRDi řady U2 o objemu 1,4 l s výkony 55 nebo 66 kW či 1,6 l/94 kW. V Rüsselsheimu vyvinuté motory U2 jsou vybaveny vysokotlakým vstřikováním 2. generace Common Rail, novým managementem akumulátoru, nový uzavřeným hliníko-titanovým filtrem DPF systém AT, systémem ISG (Idle Stop&Go) od Bosche a mají prodloužený interval výměny oleje ze 20 000 km/rok na 30 000 km resp. dva roky. Používají turbodmychadlo s proměnlivou geometrií. Jedná se o mimořádně tichý motor, který je ve svém segmentu nejvýkonnější při nejlepší hospodárnosti.

Je pravděpodobné, že se tento motor ve verzi 1,4 l/66 kW brzy objeví i v ještě hospodárnější verzi ix20 Blue (Hyundai i20 Blue s motorem 1,4 CRDi a kombinovanou spotřebou 3,75 l/100 km přijde do prodeje od prosince).

 

  • Hyundai ix20 - nové auto z Nošovic
  • Hyundai ix20 - nové auto z Nošovic
  • Hyundai ix20 - nové auto z Nošovic
  • Hyundai ix20 - nové auto z Nošovic