name | autoweek.cz

Podporuje Toyota Daeš?

Podporuje Toyota Daeš?

14.10.2015 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Videozáběry bojovníků Daeše (ISIL) ukazují, že jejich nejoblíbenějším dopravním prostředkem jsou pick-upy Toyota Hilux. Všimli si toho už i američtí politici a pustili se do japonské automobilky s kritikou, že podporuje islámské teroristy. Jenže vyšetřování odhalilo něco úplně jiného.
Ve Spojených státech se začali zabývat propagačními filmy Daeše z úplně jiného hlediska než dosud. Kdosi si totiž všimnul, že bojovníci tzv. islámského státu s černými vlajkami se v Sýrii, Iráku i Libyi prohánějí v pickupech Toyota Hilux. Na zatím druhou (ale brzy zřejmě zase první) automobilku světa se začala snášet tvrdá kritika s nekompromisními titulky v amerických médiích: „Toyoty se používají jako nástroje smrti.“
 
První vysvětlení přišlo z Austrálie. V Sydney a okolí totiž během dvou let zaregistrovali krádeže 800 pickupů a SUV Toyota. Experti na terorismus předpokládají, že naprostá většina z těchto aut skončila v Iráku na základnách Daeše. Jen pro doplnění - Austrálie je pro Toyotu Hilux největším trhem na světě.
 
Jenže záběry ze Sýrie a Iráku ukazují, že se zde nepoužívají jen postarší Hiluxy a Land Cruisery, ale také zcela nové Hiluxy s těžkou výzbrojí na nákladové ploše. Toyota se díky tomu stala objektem nevybíravých útoků několika politiků.
 
Bývalý vyslanec USA v OSN a nyní šéf Projektu proti extrémismu Mark Wallace dokonce prohlásil: „Toyota má velký problém, protože ISIL si oblíbil její vozy a Toyota se stává součástí poznávací značky ISIL.“
 
Otázka, jak je možné, že ISIL má k dispozici tolik nových vozů Toyota, se stala tématem i pro americké ministerstvo financí, protože za tím vidělo nelegální financování terorismu. Na oficiální dotaz představitelé Toyoty odpověděli, že nemají ponětí o tom, jak se tyto vozy k islamistům dostávají. „Toyota se striktně drží zásady neprodávat svá vozidla nikomu, kdo by je mohl přestavovat k polovojenským nebo teroristickým aktivitám. Žádná automobilka ale není schopna zabránit tomu, aby její vozy byly přeprodávány prostřednictvím nezávislých třetích stran nebo byly ukradeny,“ prohlásil mluvčí americké Toyoty Ed Lewis. S tím se ale americké ministerstvo financí nehodlalo spokojit. Začalo proto vlastní vyšetřování.
 
Výsledek šetření byl překvapující: Toyoty Hilux totiž do Sýrie poslalo americké ministerstvo zahraničí! To totiž nakoupilo 43 těchto vozů pro tzv. Svobodnou syrskou armádu. Další čtyři Hiluxy (vedle jiných vozidel) přidala britská vláda. Tato auta si tito bojovníci proti prezidentu Asadovi přímo vyžádali včetně přesně specifikované speciální výbavy, což v řadě případů znamenalo dokonce i střelné zbraně (byť celý projekt byl oficiálně uváděn jako neozbrojená pomoc). Toyoty poté State Department syrským bojovníkům za svobodu dopravil až na hranice Turecka, Jordánska a do Iráku.
 
Pro Toyotu obliba jejích vozidel u bojůvek pochybné pověsti (Land Cruiser byl např. oblíbeným autem Usámy bin Ládina) po celém světě znamená poněkud kontroverzní propagaci. Na jednu stranu je dokladem robustnosti a spolehlivosti těchto vozidel, která se díky tomu s železnou pravidelností objevují takřka dennodenně v nejsledovanějších zpravodajských relacích. Na druhou stranu jejich uživatelé patří mezi (nejen) americkými klienty Toyoty k těm nejodsuzovanějším. Novinové titulky, jako: „Teroristé milují Toyoty“, asi nejsou tou nejlepší reklamou.
 
Pro Toyotu je tu ještě jeden problém navíc. Američané Daeš (ISIL) označují zkratkou ISIS a Isis je jeden z modelů Toyoty. Naštěstí pro Toyotu, tento malý minivan se v USA neprodává.
 
Jen na okraj - Toyota na jaře představila úplně novou 8. generaci pickupu Hilux. Zatím jen v Austrálii a Thajsku. Ve zprávách ze světových bojišť zatím nebyla k vidění.