name | autoweek.cz

Linde spouští službu sdílení pro vozy s palivovými články

Linde spouští službu sdílení pro vozy s palivovými články

13.04.2016 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Letos v létě bude v Mnichově uvedena nová značka sdílení automobilů BeeZero. Od jiných se zásadně liší tím, že auta používají vodík jako palivo. Palivové články zajišťují velký dojezd a předností je mobilita bez emisí. Pro projekt se požaduje spolufinancovaní od Národního inovačního programu.
Společnost The Linde Group získala ocenění EcoBest 2014 za svůj přínos k rozvoji využití vodíku k bezemisní dopravě ve vozidlech poháněných s využitím palivových článků. Nyní The Linde Group učinila další důležitý krok na cestě k mobilitě s nulovými emisemi spojené s vodíkem. Nově založená pobočka Linde Hydrogen Concepts spouští v Mnichově pod značkou BeeZero první službu sdílení automobilů na světě využívající výhradně auta s palivovými články na vodíkový pohon.
 
„Očekáváme, že získáme cenné informace z každodenního provozu vozového parku, které použijeme k dalšímu rozvoji našich vodíkových technologií a rozšíření infrastruktury H2. BeeZero spojuje dva trendy mobility, které v současnosti získávají půdu pod nohama - sdílení automobilů a nulové emise. Zpřístupní přednosti technologie palivových článků širší skupině potenciálních uživatelů,“ vysvětluje člen výkonné rady Linde AG Dr. Christian Bruch.
 
Bavorská ministryně hospodářství a energetiky Ilse Aignerová uvedla: „Bavorsko stojí v čele vodíkové technologie a BeeZero představuje první rozsáhlé rozšíření technologie vodíku a palivových článků v oboru sdílení automobilů. Tleskám této iniciativě společnosti Linde, průkopníka v rozvoji vodíkové infrastruktury, zejména z hlediska energie a životního prostředí.“
 
Nová služba pro sdílení automobilů bude provozována podle modelu založeného na zónách. Vozový park BeeZero se bude skládat z 50 vozů Hyundai ix35 Fuel Cell, které budou k dispozici v centru města a v oblastech Schwabing, Haidhausen, Au a Glockenbach. Je to první velký vozový park vozů na palivové články na světě u jednoho provozovatele. Stejně jako v případě běžných sdílených služeb se automobily dají snadno rezervovat na internetu nebo prostřednictvím chytrého telefonu.
 
Vozy poháněné palivovými články ujedou na jedno natankování 400 km. To znamená, že, na rozdíl od elektromobilů s akumulátory, jsou vozy na vodík ideální pro středně dlouhé jízdy, na příklad k bavorským jezerům nebo horám, a ne jen pro krátké cesty po městě. BeeZero tak nabízí novou, cenově konkurenceschopnou koncepci sdílení automobilů, která zaplní mezeru v současné nabídce.
 
Pokud zákazník nezvolí jinak, vozy budou tankovat zaměstnanci BeeZero. Vodík jako palivo pochází výhradně z udržitelných výrobních postupů, takže z hlediska uhlíkových emisí je neutrální.
 
Společnost The Linde Group žádá o spolufinancování v rámci projektu Národní inovační program technologii vodíku a palivových článků (NIPII), což je iniciativa německého federálního ministra pro dopravu a digitální infrastrukturu. Toto spolufinancování by umožnilo podstatné rozšíření rozsahu projektu.
 
Již sto let v čele vodíkové technologie
Linde má bohaté odborné znalosti a mnohaleté zkušenosti ve vodíkovém sektoru. Společnost vyrábí vodík ve velkém pro své průmyslové zákazníky již více než sto let. Před 25 lety bylo Linde jednou z prvních společností, která rozpoznala možnosti vodíku jako čistého paliva, a investovala do rozvoje nezbytné technologie, aby tuto příležitost využila. Dnes je Linde předním dodavatelem technologií pro tankování vodíku. Příkladem je ionizační kompresor, koncept inovačního kompresoru umožňujícího zavedení nejmodernějších stanic pro doplňování vodíku s malou potřebou údržby nebo kryočerpadlo.
 
Jako zakládající člen vlivných iniciativ, jako je Partnerství čisté energie (CEP) a H2MOBILITY Deutschland, je the Linde Group odhodláno prosadit komerční využití vodíku jako nosiče energie přátelské vůči životnímu prostředí.  Společnost Linde rovněž ukázala, že usiluje o zkoumání nových a neobvyklých cest, například v říjnu 2015 odhaleného prototypu elektrického kola poháněného palivovým článkem.

Společnost Linde Gas stála i u vybudování první pokusné čerpací stanice na vodík v České republice v Neratovicích.