name | autoweek.cz

Mark Fields do čela Ford Motor

Mark Fields do čela Ford Motor

03.05.2014 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Alan Mulally rozhodl k 1. červenci 2014 odejít z vedení společnost Ford Motor. Novým prezidentem a generálním ředitelem byl jmenován Mark Fields, jenž byl zároveň zvolen do představenstva. Pro americká média se vzhledem k historickým reminiscencím jedná o revoluční proměnu.

Alan Mulally (68) ukončí svoje působení ve Fordu 1. července 2014. Od září 2006 vedl v pozici prezidenta a generálního ředitele celosvětovou transformaci Fordu pod heslem One Ford. Mulallyho v roce 2006 do Fordu přivedl Bill Ford od Boeingu.

Jako první šéf americké automobilky bez jakýchkoliv předchozích zkušeností s automobilovým průmyslem byl Mulally zprvu přijímán s nedůvěrou. Svou činností ale dokázal změnit podobu amerického automobilového průmyslu. Úspěšně řídil transformaci firmy, upevnil její pozici mezi nejvýznamnějšími celosvětovými výrobci automobilů a úspěšně ji provedl obdobím hospodářské krize, kterou Ford jako jediný americký výrobce prošel bez potřeby státní pomoci.

Červencová změna přichází asi o půl roku dříve, než se původně odhadovalo. Doporučil to sám Mulally, protože dospěl k závěru, že tým stojící v čele společnosti je již připraven.

 

Prezidentem a generálním ředitelem Ford Motor Company byl s účinností od 1. července jmenován Mark Fields (53), který je od prosince 2012 vrchním provozním ředitelem Fordu a od roku 2005 řídil transformaci společnosti v Severní Americe.

„Od prvního dne, kdy jsme před osmi lety poprvé diskutovali o transformaci Fordu, jsme se s Alanem shodovali v tom, že výchova nové generace lídrů a zajištění hladké změny na pozici generálního ředitele patří k našim nejvyšším prioritám,“ uvedl výkonný předseda představenstva Bill Ford.

„Alan i já jsme pevně přesvědčeni, že Mark a celý jeho vedoucí tým jsou absolutně připraveni vést Ford kupředu a že nyní nastal správný čas pro změnu,“ vysvětluje Bill Ford. „Mark během svého pětadvacetiletého působení ve Fordu transformoval několik našich aktivit po celém světě do mnohem silnější podoby. Nyní je připraven vést firmu do budoucnosti jako generální ředitel,“ dodal Bill Ford.

 

Mark Fields byl v prosinci 2012 jmenován vrchním provozním ředitelem Ford Motor Company. Řídil veškeré obchodní aktivity Fordu a většinu odborných týmů od produktového vývoje přes výrobu či nákup až po marketing, prodej a služby.

Předtím Fields působil jako výkonný viceprezident Ford Motor Company a prezident americké části Fordu. V této roli řídil od října 2005 transformaci společnosti v Severní Americe. Z rekordních ztrát ji během několika let dostal k rekordnímu zisku. Ještě dříve vedl produktovou transformaci evropských aktivit Fordu, podílel se na obnovení činnosti v Argentině a řídil reorganizaci Mazdy.

 

Fieldsovo jmenování znamená završení velké proměny Fordu i ze zcela jiného důvodu. Ne proto, že Fields u Fordu pracuje už 25 let a krok za krokem logicky směřoval k nejvyššímu postu ve společnosti. Americká média připomínají i to, že Fields je židovského původu. Přitom zakladatel společnosti Henry Ford se nikterak netajil svým antisemitismem.

Ve 20. letech Henry Ford financoval týdeník Dearborn Independent, který pod názvem Mezinárodní Žid: světový problém publikoval sérii článků varujících před židovským spiknutím usilujícím o ovládnutí světa. Henry Ford také nesnášel jazz a ve zmíněném týdeníku se proto objevovaly články odsuzující jazz jako židovskou hudbu.

Henry Ford, který neměl ani středoškolské vzdělání, byl takto jako syn farmáře od malička vychováván. Jeho antisemitismus nebyl tak militantní jako v Německu. Dokonce měl několik přátel židovského původu.

 

Na nátlak svého syna Edsela se později Henry Ford za své aktivity omluvil. Nicméně značka Ford byla v USA vždy spojována s antisemitismem a byla proto židovskou komunitou odmítána. To se přeneslo až do 70. let, kdy v USA děti osob, které přežily holocaust, raději kupovaly německá auta než značku Ford.

Henry Ford zemřel v roce 1947. Jeho potomkům se dostalo velmi kvalitního vzdělání a jejich názory se radikálně změnily. Především Henry Ford II vynaložil velké úsilí na zlepšení vztahů firmy se židovskou komunitou.

 

Naštěstí už nežijeme ve 20. letech 20. století a otázka Fieldsova původu nemá sebemenší vliv na jeho postavení ve firmě - rozhodující je práce, kterou odvádí. Přesto stojí za zmínku, že tuto potemnělou stránku historie Fordu americká média neopomenula opět připomenout.

 

(Na fotografii jsou zleva Alan Mulally, Bill Ford a Mark Fields)