mimořádná daň z elektřiny? | Aktuality | autoweek.cz

Mimořádná daň z elektřiny?

Mimořádná daň z elektřiny?

04.09.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Elektromobily vytvářejí pro politiky nový prostor jak získat další peníze z nových daní. Všimli si toho už ve Spojených státech, ale je jen otázkou času, kdy se podobných úvah dočkáme i v Evropě.

Elektromobily jsou drahé při koupi, ale jejich provoz je levný, protože cena elektrické energie je většinou relativně nízká. V USA v současnosti tvoří cena elektřiny šestinu až osminu ceny benzinu. Tato výhoda však se zaváděním dražší elektřiny z obnovitelných zdrojů a se zvyšujícím se počtem elektromobilů na silnicích tato výhoda nebude dlouho trvat.

V USA existují tři způsoby dobíjení elektromobilů. Prvním je jeho jednoduché připojení do běžné sítě 110 V. V závislosti na velikosti akumulátorů se elektromobil dobije za 8 až 12 hodin.

Druhý způsob spočívá v použití napětí 240 V. Doba nabíjení se tak zkrátí o polovinu.

Automobilky i producenti elektrické energie však silně lobují za speciální dobíjecí stanice.

Jejich budování není levné. Samotná stanice stojí asi 1000 dolarů, to však není vše. Doma budete muset mít určený kabel pro 40 A.

Řeknete si, proč kupovat drahou dobíjecí stanici, když stačí prostá zásuvka a prodlužovačka. Jenže zákonodárci rychle přispěchali s požadavky na bezpečnost. Požadavkem je, aby nebylo možné koupit elektromobil bez toho, že by se jeho nový majitel mohl prezentovat bezpečným způsobem dobíjení, tedy speciální dobíjecí stanicí.

A jakmile budou existovat speciální dobíjecí stanice, pak budou existovat i místní povolení a poplatky. A rázem budete pod kontrolou. Tyto dobíjecí stanice budou spojeny se sítí, která bude informovat vaše veřejné služby o spotřebě vašeho vozu. A rázem tento proces vytváří prostor pro novou daň. Jestliže bude váš úřad vědět, kolik energie spotřebujete pro svou dopravu, vláda vám ji zdaní stejně, jako vám zdaňuje benzin.

Daň z benzinu je daň spotřební a vybrané peníze se teoreticky mají používat na údržbu a stavbu silnic a dálnic. Z elektřiny se takováto daň nevybírá. Ale jakmile vzniknou dobíjecí stanice, politici přijdou s tím, že nevybírat daň z elektřiny použité na pohon automobilů je nespravedlivé. Nevěříte? Sledujte, jak rychle se s rozvojem elektromobilů začnou objevovat požadavky na vyšší bezpečnost jejich dobíjení.