dva elektromobily tata pro evropu | Aktuality | autoweek.cz

Dva elektromobily Tata pro Evropu

Dva elektromobily Tata pro Evropu

18.08.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V Evropě všichni mluví o autech s elektrickým pohonem, ale ta se zatím moc neprodávají. Také indická společnost Tata Motors připravuje pro rok 2011 uvedení dvou elektromobilů na evropské trhy - Tata Indica Vista EV a Tata Ace EV.

Indická Tata Motors není jen výrobcem extrémně laciného vozu Nano a majitelem Jaguaru a Land Roveru. Tato automobilka je také velmi aktivní ve vývoji vozidel s elektrickým pohonem. Nedávno dokonce předvedla i verzi malého modelu Nano s elektrickým pohonem. Nyní visepresident společnosti Ravi Kant indickým novinářům prozradil, že od března 2011 Tata nabídne v Evropě hned dvě vozidla s elektrickým pohonem.

Půjde o malý hatchback Indica Vista EV a malý náklaďáček Ace EV s nosností 500 kg. Nejprve se logicky objeví ve Velké Británii, a to nejen pro levostranný provoz jako v Indii, ale i proto, že v několika městech už byla vybudována infrastruktura dobíjecích stanic. Po přípravě verzí s levým řízením budou následovat skandinávské země Norsko, Dánsko a Švédsko k nimž se má připojit ještě Španělsko. Uvidíme, zda se tak tentokrát skutečně stane, protože Tata Indica EV měla evropskou premiéru v Boloni koncem roku 2009 a tehdy se slibovalo zahájení prodeje v Norsku do pololetí 2010. Tehdy se uváděla schopnost jezdit až 105 km/h a zrychlovat z 0 na 100 km/h za 10 s. Lithio-ionové akumulátory mu údajně umožňují dojezd 200 km.

O tom, kdy by se mohlo objevit v prodeji elektrické Nano zatím nejsou zprávy.