německým automobilkám prý hrozí miliardová pokuta | Aktuality | autoweek.cz

Německým automobilkám prý hrozí miliardová pokuta

Německým automobilkám prý hrozí miliardová pokuta

09.03.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Orgány EU podle německých médií plánují udělení pokuty ve výši až 1 miliardy eur německým automobilkám BMW, Daimler a Volkswagen za kartelovou dohodu směřující ke snižování efektivity používaných systémů čištění výfukových plynů.
Evropské komise pro ochranu hospodářské má podle německého tisku v úmyslu pokutovat společnosti Daimler, BMW a Volkswagen - každou až do výše 1 miliardy eur za dohodu o snižování efektivity systémů čištění výfukových plynů.
 
Němečtí výrobci automobilů Daimler (tzn. Mercedes-Benz), BMW a Volkswagen (zastupující značky Audi, Porsche a Volkswagen) údajně spolupracovali na snížení velikosti nádrží na roztok močoviny AdBlue, která pomáhá při snižování emisí oxidů dusíku u vznětových motorů. Dohodli se také na tom, že u vozidel se zážehovými motory nebudou používat filtry pevných částic, aby se snížily emise jemných částic.
 
BMW obvinění v německém tisku odmítlo komentovat, Daimler uvedl, že spolupracuje s evropskými orgány a požádal o postavení spolupracujícího svědka. Také Volkswagen informoval, že s orgány EU spolupracuje. Spolupráce s vyšetřovateli může v případě udělení pokuty znamenat její podstatné snížení. Evropská komise na dotazy německého tisku neodpovídá.
 
Strategická spolupráce mezi německými výrobci automobilů není neobvyklá - datuje se minimálně od 90. let. Jenže podle předpisů EU společnosti, které by se dopustily porušování kartelových pravidel, mohou čelit pokutě až do 10 % svého celkového ročního příjmu. Komise EU zahájila předběžné šetření v roce 2017 a v září 2018 zahájila oficiální antitrustové vyšetřování. Zahájení řízení ale ještě neznamená, že Evropská komise zjistila nějaké porušení předpisů.