name | autoweek.cz

Nová lokalita rychlodobíjecích stanic ve Vestci

Nová lokalita rychlodobíjecích stanic ve Vestci

04.10.2017 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Elektromobilita Skupiny ČEZ zprovoznila trojici rychlodobíjecích stanic ABB v rámci dobíjecí lokality ve Vestci u pražského dálničního okruhu. Část nově budované sítě vzniká díky evropskému grantu.
Možnost rychlého dobití elektromobilu při cestě napříč Českou republikou přes Prahu po dálničním okruhu je realitou. Není už třeba zajíždět za nabíjením do města. Elektromobilita Skupiny ČEZ totiž zprovoznila trojici veřejných rychlodobíjecích stanic od společnosti ABB v rámci dobíjecí lokality ve Vestci u Prahy.
 
Vestec vzorem pro budoucnost
Dobíjecí lokalita Vestec je součástí výstavby stanic rychlého dobíjení díky grantu z evropského programu CEF, jehož prostřednictvím Evropská komise podporuje propojování Evropy budováním dobíjecích stanic podél hlavní silniční sítě TEN-T.
 
Ve Vestci je na Vídeňské ulici v blízkosti pražského dálničního okruhu celkem 11 dobíjecích stanic - včetně osmi superchargerů Tesla (po Humpolci jde o druhou lokalitu se superchargery Tesla u nás). Celá lokalita je v blízkosti motorestu, takže umožňuje využití času dobíjení. Je tedy vzorovým příkladem toho, jak by podobné projekty měly v budoucnu vypadat. Poprvé je zde součástí areálu i trafostanice, která zde má výkon přes 1 MW (400 kW pro Elektromobilitu ČEZ, která zde do budoucna počítá s pěti stanicemi, a 660 kW pro Superchargery Tesla).
 
ČEZ využívá grant EU i vlastní zdroje
Elektromobilita Skupiny ČEZ představila také vizi pokračování výstavby infrastruktury. Projekt Elektromobilita ČEZ v současnosti provozuje nejrozsáhlejší síť veřejných dobíjecích stanic pro elektromobily v České republice. Řidiči elektromobilů už mají k dispozici 80 stanic, z toho 30 rychlodobíjecích. Uvedení trojice stanic ve Vestci do provozu je tedy pro projekt dvojitými kulatinami.
 
Ta vzniká i díky evropskému grantu z programu Connecting Europe Facility (CEF). V rámci projektu ČEZ - EV Fast Charging Backbone Network Central Europe - vznikne do konce příštího roku 42 rychlodobíjecích stanic a další tři na lokalitách vybavených systémem ukládání energie. Tyto stanice budou umístěny u hlavních silničních a dálničních tahů na strategických místech, tedy přesně tak jako je tomu ve Vestci.
 
Vedle využívání dotačních titulů pokračuje ČEZ ve výstavbě dobíjecí infrastruktury i z vlastních prostředků. Další rychlodobíjecí stanice by již brzy měly začít sloužit veřejnosti např. na dálnici D1 před Brnem, v Liberci, Olomouci, Valašském Meziříčí atd. Ještě letos by mělo být uvedeno do provozu dalších deset rychlodobíjecích stanic.
 
Při využívání celé sítě dobíjecích stanic se klienti ČEZ před dobíjením identifikují RFID kartou. Již brzy bude spuštěna také možnost jednorázových plateb pro ostatní uživatele.
 
Rychlodobíjecí stanice ABB
Elektromobilita Skupiny ČEZ provozuje rychlodobíjecí stanice Terra 53 CJT, dodávané společností ABB Česká republika. K jejich standardní výbavě patří konektory pro dobíjení stejnosměrným proudem s nabíjecími standardy CHAdeMO a CCS (Combo), které umožňují proces nabíjení s výkonem až 50 kW. Nabíjení s pomocí DC konektorů umožní většině elektromobilů dobít 80 % kapacity akumulátoru za 20-30 minut. Dále stanice disponují nabíjením střídavým proudem se zásuvkou vybavenou standardem Mennekes, který zvládne nabíjení s výkonem až do 22 kW (32 A/400 V).
 
Stanice ABB jsou standardně připojeny k platformě fungující na principu cloudu, která umožňuje monitorovat zařízení v reálném čase a provádět vzdálenou diagnostiku, včetně spotřeby energie pro každou z nich či výpočtu statistiky za určité období. Jde o aplikace Drive Care a Charger Care. V kombinaci s integrovanou aplikací prediktivní údržby na platformě Microsoft Azure dovede systém zareagovat dřív, než se případná závada projeví na kvalitě služby. Spolehlivost provozu stanic je pro e-mobilitu naprosto klíčová.