nová paliva benzina efecta 95 a efecta diesel | Aktuality | autoweek.cz

Nová paliva Benzina Efecta 95 a Efecta Diesel

Nová paliva Benzina Efecta 95 a Efecta Diesel

03.03.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Benzina, největší síť čerpacích stanic v České republice, uvedla na trh nová paliva Efecta 95 a Efecta Diesel, která nahradí dosavadní paliva Natural 95 a Diesel Top Q. Benzina tak nyní za stejnou cenu nabízí řidičům zcela nová moderní paliva s výjimečnými čisticími vlastnostmi.
Podle výsledků testů provedených renomovaným institutem SGS nové benzinové palivo Efecta 95 odstraní až 58 % všech usazenin a sníží tvorbu nových až o 99 %. V případě vznětových motorů se při použití paliva Efecta Diesel čistota vstřikovacích trysek vrátí do původního stavu, tedy k 100 % výkonu, již po 16 hodinách provozu. Nová paliva tak mají pozitivní vliv na chod motoru, který se promítá i do zlepšených antikorozních vlastností, zvýšené mazivosti a snížení emisí škodlivých látek. Podle představitelů Benziny se jedná o nejlepší paliva ve standardní řadě na českém trhu.
 
Paliva Efecta na každé čerpací stanici Benzina
Benzina nabízí zákazníkům nový typ paliva Efecta na vybraných čerpacích stanicích od začátku března. Do konce dubna pak budou nová paliva dostupná na všech čerpacích stanicích.
 
„Zákazníci v novém palivu dostávají moderní, vysoce efektivní palivo, které pečuje o motory a palivové soustavy jejich aut. Proto jsme zvolili výstižný a mezinárodně srozumitelný název Efecta,“ řekl Marek Zouvala, vedoucí odštěpného závodu Benzina skupiny Unipetrol.
 
Vysoký čisticí účinek prověřený nejpřísnějšími testy
Paliva Efecta obsahují mimo jiné také detergenty, které zabraňují utváření a usazování karbonů. Ty vznikají nedokonalým spalováním a utvářejí tuhé a polotuhé usazeniny ve vstřikovacích tryskách a na ventilech. Moderní motory jsou na takové usazeniny citlivé, a pokud nečistot přibývá, může dojít k narušení optimálního proudění paliva, a tedy ke snížení výkonu, zvýšení spotřeby paliva a k ohrožení chodu celého motoru. Tomu lze zabránit přidáním účinných přísad s čisticí schopností.
 
Čisticí účinek nových paliv Efecta prokázaly náročné testy Dirty-up & Clean-up a Keep Clean, které provedla česká pobočka švýcarské certifikované laboratoře SGS, jež je světovou jedničkou v oblasti inspekce, verifikace, testování a certifikace. Čisticí účinek a porovnávání množství usazenin se prověřovaly podle metodik CEC F-05-93 a CEC F-98-08. Jednotlivé fáze testu trvají 60 hodin a v laboratorních podmínkách simulují střídání městského a dálničního provozu.
 
Benzin Efecta 95
V prvním testu, kdy byl použit klasický benzin, vzniklo po šedesáti hodinách provozu 205 mg usazenin. V průběhu následujících šedesáti hodin používání paliva Efecta 95 se množství usazenin snížilo na 87 mg. Efecta 95 tak z motoru a palivového systému odstranila 58 % nečistot (usazenin) a zároveň zabránila vzniku nových. Dalším testem, kterým benzin Efecta 95 prošel, byl test Keep Clean. Podstatou tohoto testu je provoz s aditivovaným palivem a novými ventily. Výsledek předčil očekávání.
 
„V původním testu s běžným palivem vzniklo na nových ventilech 205 mg úsad, zatímco s novými ventily a palivem Efecta 95 to byly pouze 3 mg usazenin. Vzniklo tak o 99 % úsad méně,“ okomentoval výsledky nejnáročnějšího testu Ladislav Fuka ze společnosti SGS Czech Republic.
 
Zlepšená mazivost a detergentní přísady mají pozitivní vliv na snížení spotřeby.
 
Nafta Efecta Diesel
Palivo Efecta Diesel bylo podrobeno podobným testům. Během druhé, čisticí fáze se ukázalo, že Efecta Diesel vyčistí vstřikovací trysky již po 16 hodinách provozu a motor je tak opět schopen 100% výkonu. Dalším pozitivem nového dieselového paliva je jeho snížená pěnivost, což řidiči ocení například při tankování.
 
„Benzina jako jediná síť čerpacích stanic v České republice disponuje certifikací kvality dieselového paliva od renomované společnosti SGS. Věříme, že novinku v podobě paliva Efecta Diesel řidiči na svých cestách náležitě ocení,“ uzavřel Marek Zouvala.
 
Palivo chrání motor i palivovou soustavu před korozí. Vyšší cetanové číslo (jeho hodnota 54) zlepšuje „studené“ starty a přísady snižující pěnivost umožňují pohodlnější a rychlejší tankování.
 
  • Nová paliva Benzina Efecta 95 a Efecta Diesel
  • Nová paliva Benzina Efecta 95 a Efecta Diesel
  • Nová paliva Benzina Efecta 95 a Efecta Diesel