nová podoba ankety auto roku | Aktuality | autoweek.cz

Nová podoba ankety Auto roku

Nová podoba ankety Auto roku

06.10.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tradiční anketa Auto roku 2018 v České republice bude probíhat podle zcela nového konceptu. Vyhlašovatel ankety Svaz dovozců automobilů (SDA) vybral jako partnera agenturu Ad‘ore Marketing Communications.
Vyhlašovatelem ankety Auto roku 2018 v České republice je Svaz dovozců automobilů (SDA) s cílem ocenit nejvýznamnější nové automobily na českém trhu. SDA po zkušenosti s předchozími ročníky vyhlásil anketu Auto roku 2018 v České republice ve změněném formátu, který se více přiblíží novinářské volbě typu Car of The Year. Automobily jsou voleny porotou odborných motoristických novinářů. Porotu jmenuje SDA s požadavkem na poměrné zastoupení jednotlivých médií.
 
Změněný koncept ankety byl Svazem dovozců automobilů zvolen s cílem vyvarovat se problémům, k nimž došlo v loňském roce. Proto dochází k odklonu od významného podílu hlasování veřejnosti na výsledku ankety. O vítězi bude rozhodovat jen odborná porota.
 
Pro účast v soutěži musí každý automobil splňovat tyto podmínky: být novinkou na českém automobilovém trhu v časovém období od 30. 10. 2016 do 31. 12. 2017, být sériově vyráběn a prodáván na trhu v ČR nejpozději do 31. 12. 2017 a být dostupný všem členům poroty ke zkušebním jízdám. Za pojem prodáván se považuje možnost objednávky, zahájení předprodeje (konfigurátor), vůz k dispozici pro testování a známé ceníky.
 
Kromě toho musí automobil mít zcela nebo výrazně novou strukturu karoserie a zcela nebo výrazně nové mechanické ústrojí (tj. ústrojí pohonu a podvozek) nebo mít strukturu karoserie či mechanické ústrojí natolik změněné, že se výrazně změnil charakter vozu, jeho poslání a pozice na trhu. Potvrzením nominace potvrdí dovozce nebo výrobce automobilu, že nominovaný vůz splňuje podmínky ankety. Nominace vozů i účast v anketě je bezplatná.
 
Porota bude volit ze seznamu vozů splňujících daná kritéria. Volba bude probíhat dvoukolově. Porotci budou mít možnost seznámit se se všemi vozy při prvním kole testovacích jízd a poté s pěti finalisty při druhém kole testovacích jízd. Při udělování bodů porotce zohlední pozici daného automobilu především v konkrétním segmentu, v realitě českého provozu.
 
Další součásti ankety:
- odborná anketa Ekologické auto roku
- odborná anketa Technická inovace roku
- akce Dodavatel roku, kterou vyhlásí a kompletně zorganizuje Sdružení automobilového průmyslu
- veřejnost volí automobily pouze ve jednotlivých kategoriích.
 
Vítěz ankety Auto roku 2018 v České republice, vítězové dalších součástí ankety i jednotlivých kategorií volených veřejností budou zveřejněni na vyhlášení výsledků ankety 5. ledna 2018.
 
Pro hlasování veřejnosti a informování o průběhu ankety budou co nejdřív zprovozněny webové stránky www.autoroku2018.cz.
 
Nominace automobilů pro volbu Auta roku 2018 v České republice
Audi A8
Audi Q5
BMW 5
BMW 6 GT
BMW X3
Citroen C3 Aircross
Dacia Duster
Ford EcoSport
Ford Fiesta
Honda Civic
Jeep Compass
Kia Rio
Kia Stinger
Kia Stonic
Lexus LC
Mazda CX-5
Mini Countryman
Nissan Micra
Nissan Qashqai
Opel Insignia
Peugeot 5008
Range Rover Velar
Renault Alaskan
Renault Koleos
Renault Scénic
Seat Arona
Seat Ibiza
Subaru Impreza
Suzuki Ignis
Suzuki Swift
Škoda Karoq
Toyota Prius Plug-in
Volkswagen Arteon
Volkswagen Polo
Volvo XC60