obrněný luxus s výkonem 1500 k | Aktuality | autoweek.cz

Obrněný luxus s výkonem 1500 k

Obrněný luxus s výkonem 1500 k

27.10.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Pokud denně cestou do práce míjíte jachtařské kluby a válečné zóny, pak je pro vás Prombron Black Shark od lotyšské firmy Dartz tou správnou volbou.

Lotyšský výrobce nejvýstřednějších pancéřovaných vozů Dartz o sobě dal po čase opět vědět. Tentokrát přichází s autem jako pro ty nejodhodlanější agenty. Prombron Black Shark je komfortní pancéřované SUV připravené k boji, postavené na platformě Mercedesu-Benz AMG GL. Jeho burácející motor o výkonu 1120 kW (1500 k) se prolíná s jedinečným šupinatým vzhledem a okázale luxusním interiérem. Dokonce ještě předtím, než si jej zákazníci z okruhu megamilionářů nechají dozdobit svými osobními úpravami a doplňky na přání, je Black Shark jedním z nejoriginálnějších aut na světě.

 

Prostřednictvím modelu Black Shark si chce Dartz udržet vedoucí postavení mezi dodavateli těch nejexkluzivnějších vozidel tváří tvář nadcházejícímu příchodu super SUV značek Bentley, Lamborghini a snad i Rolls Royce. Odstup si udržuje tím, že postupuje podle tříbodového étosu: Německá technická dokonalost, Sovětská vojenská moc a Ruské imperiální bohatství. Firma Dartz dokonce pro Black Shark odmítá používat označení SUV, neboť je přesvědčena, že zdaleka nevystihuje mimořádnost jejích kreací vznikajících do značné míry na přání zákazníků.

 

„Pro naše zákazníky termín SUV degraduje náš automobil na kategorii zahrnující farmářské pickupy a dodávky na rozvoz potravin,“ říká zakladatel a majitel firmy Dartz Leonard Jankelovič. „Naši zákazníci již mají všechny běžné superautomobily a limuzíny, ale tento automobil vyrobený na zakázku je pro ně tím nejlepším ze všech."

 

Německá technika modelu Black Shark přichází ve formě základního modelu s motorem Mercedes-Benz GL63 AMG biturbo V8, ale v nabídce Dartzu je také AMG biturbo V12. Zatímco značka AMG, specializovaná na vysoké výkony, přidává dostatek výkonu ke spokojenosti průměrně bohatých zákazníků, kteří se poohlíží po výkonnějším Mercedesu, zákazníkům značky Dartz to nestačí. Firma proto vyladí motor do zcela nových stratosférických výšek se stropem na úrovni 1120 kW (1500 k). To je více než dvojnásobek výkonu 440 kW (600 k), kterým disponuje "obyčejné" biturbo V12 ve vozech AMG.

 

Drsná, hranatá schránka zahrnuje podběhy ve tvaru polovičního desetiúhelníku, skloněné beranidlo předního nárazníku, robustní vyztuženou záď a rotující neprůstřelnou masku chladiče, na níž je možné umístit vlastní monogram. Dartz nabízí pancéřované vybavení od úrovně B7 a jako preventivní opatření i rušičku radiového signálu a systém na detekci výbušnin.

 

Valící se buchar na kolech s výkonem 1500 k pod pedálem nevypadá, že by se chystal k jakémukoli jinému komplikovanějšímu manévrování než je rychlá jízda v přímém směru možná i skrz betonové překážky. Dartz však pro Black Skark slibuje živější výkony zásluhou práce tunera Miši Charoudina.

 

Dartz zjistil i to, aby majitel vozu Black Shark mohl omezit vstup do vozu jen prostřednictvím otisku prstů a skenování sítnice. Kliky dveří dávají elektrošoky prstům osob, které chtějí do vozu nedovoleně vniknout, zatímco elektrochromatická okna skryjí identitu osob ve voze před neodbytnými paparazzi. Speciální světelný a zvukový systém pomáhají rozehnat dav kolem vozu.

 

Mobilní aplikace Dartz V2+ umožňuje monitorování okolí vozu, kdy majitel vidí pozici vozu, stav zařízení a bezprostřední okolí. Současně je spojujícím článkem k poslední části designové skládačky vozu Dartzu: imperiální úrovni luxusu. Dartz nazývá dva modely Black Shark „V8 biturbo V2“ a „V12 biturbo V2“ ne proto, že je k dispozici další pár válců, ale proto, že každý model je vybaven dvěma na zakázku dodanými luxusními smartphony Vertu, koženým polstrováním interiéru a předplacenou 24hodinovou celosvětovou asistenční službou Vertu Concierge.

 

V interiéru najdete kůží značky PETA a podlahové předložky s výběrem materiálů zahrnujícím aligátora, krokodýla, pštrose, krajtu, žraločí kůži, ovčí kůži a rejnoka. Zábavu zajišťuje multimediální systém s PS4 a Xbox One, zvukový systém Bang & Olufsen a propojení LTE. Dartz ale neuvádí, jaký televizní přijímač ve voze používá. Pro uvolnění je k dispozici držák na láhev šampaňského se skleničkami z ryzího stříbra, zvlhčovací komora a skřínka na vodní dýmku.

 

Dartz má v plánu vyrobit deset vozů Prombron Black Shark, z toho pět speciální edic zamíří do Číny a zbývajících pět modelů jinam do světa. Cenu uvádí jednoduše jako řádově se šesti nulami.

 

Firma Dartz Motorz se hrdě hlásí k odkazu ruské a sovětské automobilky Russo-Balt, v jejíž bývalé továrně sídlí, i k jejím věhlasným klientům, jako byli car Mikuláš II., admirál Kolčak, Lenin, Trocký, Kalinin a Vorošilov. S patřičným nadhledem k nim řadí i Jeho Excelenci admirála generála doktora Aladeena, doživotního demokratického presidenta země Wadiya a osobního přítele Kim Čong Ila, tedy hlavní postavu z filmu Diktátor, kterou vytvořil Sacha Baron Cohen (ten se ale musel spokojit s "obyčejným" vozem Prombron Monaco edition s motorem Ford V8 o 400 k).

  • Obrněný luxus s výkonem 1500 k
  • Obrněný luxus s výkonem 1500 k
  • Obrněný luxus s výkonem 1500 k
  • Obrněný luxus s výkonem 1500 k
  • Obrněný luxus s výkonem 1500 k
  • Obrněný luxus s výkonem 1500 k