opel crossland x v praze | Aktuality | autoweek.cz

Opel Crossland X v Praze

Opel Crossland X v Praze

03.03.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

S crossoverem Crossland X vstupuje Opel do nejrychleji expandujícího segmentu evropských trhů. Crossland X doplňuje nabídku vedle SUV Mokka X jako náhrada za končící malé MPV Meriva. Sází především na zvýšenou polohu sedadel, prostorný interiér a flexibilitu.
Všestranný městský crossover Crossland X, označovaný jako CUV (Crossover Utility Vehicle), je druhým členem rodiny modelů Opel X vedle SUV Mokka X. V segmentu malých aut tak kompletuje nabídku Opelu jako další alternativa k bestselleru Corsa. Segment malých CUV/SUV v Evropě od roku 2010 vzrostl pětinásobně.
 
Předobraz budoucí spolupráce
Crossland X je první ze tří společných projektů Opelu a PSA, dojednaných koncem roku 2013. Technický základ vozu vč. nové platformy PF1 byl vyvinut u PSA a rovněž motory pocházejí od PSA. Ovšem naladění podvozku i pohonných jednotek je zde zcela odlišné. Jiné budou vedle designu i výbavy. Základní infotainment - rádio pochází od Opelu, ale navigace je od PSA.
 
Vozy všech tří značek (kromě Opelu Crossland X také Citroën C3 Aircross a nástupce Peugeotu 2008) se budou vyrábět v závodě Opelu v Zaragoze. Podle generálního ředitele PSA Group Carlose Tavarese je Crossland ukázkou toho, jak by měla vypadat spolupráce obou automobilek po jejich plánovaném spojení. Další výsledek této spolupráce, kompaktní model Opel Grandland X, bude uveden ve druhé polovině tohoto roku.
 
Rodinné auto pro městský provoz
Crossland X navzdory svému robustnějšímu vzhledu není SUV, ale městské auto, určené především pro mladé rodiny za slušné peníze. Na rozdíl od modelu Mokka X, který může být vybaven pohonem všech kol pro příležitostnou jízdu v terénu, je Crossland X předurčen pro jízdy ve městě a tuto alternativu nenabízí - v segmentu malých aut volí pohon všech kol u crossoverů a SUV jen okolo 15 % kupujících, přičemž Mokka X je nejprodávanějším malým SUV s pohonem 4x4.
 
S délkou 4212 mm a výškou 1590 mm je Crossland X o 160 mm kratší než Astra, ale o 100 mm vyšší. Zadní asymetricky dělená sedadla lze podélně posouvat o 150 mm a tím buď zvětšit prostor pro nohy, nebo objem zavazadlového prostoru. Ten může být v rozsahu 410 až 520 l - vždy ale v tomto segmentu rekordní. Úplným sklopením zadního sedadla se dá zvětšit na 1255 l. U opěradel zadních sedadel lze navíc nastavit sklon ve třech úhlech.
 
Cestující sedí výš a mají velmi dobrý přehled o dění na silnici. Řidič a spolujezdec vpředu mohou na přání mít ergonomická sedadla s prodloužitelným sedákem a s certifikátem AGR (Aktion Gesunder Rücken). Opel je jediným automobilovým výrobcem, který taková sedadla nabízí v segmentu malých aut v modelech Mokka X a Crossland X.
 
Konektivita s telematickým systémem Opel OnStar
Crossland X přichází s pro Opel typickou konektivitou - telematickým systémem Opel OnStar, který poskytuje užitečné bezpečnostní a informační funkce. Hotspot Wi-Fi umožňuje připojit více mobilních koncových zařízení najednou. Systém IntelliLink s barevným dotykovým displejem 8“, integrovaným do středové konzole, je kompatibilní s Apple CarPlay a Android Auto. Telefony lze dobíjet i bezkontaktně v indukční přihrádce.
 
Crossland X používá systémy, které zvyšují bezpečnost, ulehčují ovládání a zlepšují komfort. Kamera Opel Eye zachycuje a zpracovává rozličná data pro asistenční systémy. Patří mezi ně rozpoznávání dopravních značek Speed Sign Recognition a asistenční systém pro udržování v jízdním pruhu Lane Keep Assist. K dispozici je i systém monitorující mrtvý úhel Side Blind Spot Alert.
 
Inovativní LED AFL světlomety zabezpečují optimální osvětlení vozovky díky funkcím, jako jsou odbočovací světla, asistent dálkových světel a automatická regulace světelného dosahu.
 
K  prvkům výbavy na přání patří také poprvé nabízený projekční head-up displej, tempomat s omezovačem rychlosti, panoramatická kamera na zádi s úhlem záběru za vozidlem 180° a parkovací asistent Advanced Park Assist.
 
K dispozici je rovněž asistenční systém Forward Collision Alert s detekcí chodců a od modelového roku 2018 i s funkcí automatického nouzového brzdění Autonomous Emergency Braking. Ten upozorní řidiče na kritickou situaci a může automaticky zabrzdit, pokud se odstup od vozidla jedoucího vpředu příliš rychle zkrátí a řidič nereaguje. Pracuje v rozsahu rychlostí od 5 do 85 km/h. Při rychlosti do 30 km/h vůz zcela zastaví, v rozsahu rychlosti od 30 do 85 km/h systém brzdí na rychlost 22 km/h. S tímto asistenčním systémem se kombinuje speciální systém rozpoznávání únavy řidiče.
 
Prodej od počátku dubna
Veřejnosti se Opel Crossland X představí příští týden na autosalonu v Ženevě společně s novou generací velkého modelu Opel Insignia Sports Tourer. Zahájení prodeje v České republice je plánováno na 1. duben 2017 s tím, že ceny budou oznámeny ještě dřív. První vozy budou u prodejců nejpozději na přelomu dubna a května.
 
zážehové tříválce    
1,2 60 kW (81 k) 118 N.m 5M
1,2 Turbo 81 kW (110 k) 205 N.m 6M/6A
1,2 Turbo 96 kW (130 k) 230 N.m 6M
vznětové čtyřválce    
1,6 D 73 kW (99 k) 254 N.m 6M
1,6 D 88 kW (120 k) 300 N.m 6M
 
  • Opel Crossland X v Praze
  • Opel Crossland X v Praze
  • Opel Crossland X v Praze
  • Opel Crossland X v Praze
  • Opel Crossland X v Praze
  • Opel Crossland X v Praze
  • Opel Crossland X v Praze
  • Opel Crossland X v Praze