name | autoweek.cz

Ovládnou GM Číňané?

Ovládnou GM Číňané?

19.09.2010 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Uvedení akcií General Motors na burzu je očekáváno s velkými nadějemi, protože se investorům slibují poměrně velké výnosy z prodeje. Vyvolává ale i obavy z rizika, že se velká část tohoto rodinného stříbra USA dostane do zahraničních, tedy konkrétně čínských rukou.

Americká vláda uvažuje o omezení podílu, který při prodeji akcií GM mohou získat zahraniční investoři. Pokud by velká část akcií GM odešla do zahraničí, znamenalo by to potenciální ekonomický a aktuální politický problém. Těmi zahraničními investory se samozřejmě míní čínské společnosti.

GM už nyní prodává víc aut v Číně než ve Spojených státech. Přitom čínský trh, na rozdíl od toho amerického, v nejbližších letech slibuje pokračování růstu prodeje o 10 až 15 %. Silné postavení GM v Číně bylo dosaženo ve spolupráci se společností Shanghai Automotive Industry Co. Není proto divu, že představitelé SAIC mají zájem usednout i do vedení GM. Proto už oficiálně dali najevo zájem o koupi významného, nicméně jen jednociferného, podílu v GM.

Věc ale není tak jednoduchá. Zájem o koupi akcií GM samozřejmě opět mají nejrůznější investiční fondy. Ty patřily mezi nejvýznamnější akcionáře původního GM před jeho loňskou proměnou ve státem kontrolovanou společnost. Jenže jeden z nejvýznamnějších mezi těmito zájemci je plně pod kontrolou čínské vlády. A odtud už je jen krok k úplnému ovládnutí GM Číňany.

Otázkou je, jakou ve skutečnosti budou mít akcie GM hodnotu. Tržní hodnotu GM analytici a potenciální investoři odhadují v rozmezí 50 až 90 miliard dolarů. Tento odhad vychází z porovnání s nejbližší srovnatelnou společností Ford Motor a s hodnotou starého GM.

Jenže Jonathan Weil z agentury Bloomberg upozorňuje, že GM se mezi už dnes neříká posměšně Government Motor, ale Goodwill Motor. Při hodnocení majetku společnosti podle amerického účetnictví totiž největší podíl na nehmotném majetku GM představuje tzv. goodwill. Ten je ohodnocen na 30,2 miliardy dolarů. Přitom GM uvádí hodnotu majetku po odečtení dluhů ve výši 23,9 miliardy dolarů. To znamená, že při odečtení goodwillu je ve skutečnosti hodnota majetku GM záporná. Otázkou je, jak je možné, že tato nehmotná hodnota značně převyšuje hodnotu nemovitostí továren a jejich vybavení, jež si GM cení na 18,1 miliardy dolarů.

Weil se pozastavuje nad tím, odkud se zmíněných 30,2 miliardy vzalo. Před rokem totiž původní GM přešlo do režimu ochrany před věřiteli a poté bylo zachráněno před bankrotem jen pomocí kontroverzní vládní půjčky ve výši 49,5 miliardy dolarů. GM se při tom zbavilo pohledávek za 93,4 miliardy dolarů tím, že je převedlo do společnosti Motors Liquidation, zatímco do nově vytvořeného GM byl převeden nehmotný majetek v účetní hodnotě 34,6 miliardy dolarů.

Weil zdůrazňuje, že toto není běžné použití goodwilu. Ten se využívá při koupi jedné společnosti jiné k účetnímu vyjádření rozdílu účetní a tržní hodnoty. Takovéto využití goodwilu ukazuje, že účetnictví GM vůbec není tak vyrovnané, jak se navenek tvrdí, ale především to, že GM zatím nevytvořilo potřebné nástroje aby vůbec bylo schopné podávat přesné informace o svém hospodaření. GM tedy s velkou slávou splácí vládní půjčku (dosud splatilo 6,7 miliardy), ale na druhou stranu analytici varují, že už brzy by GM mohlo po státu požadovat další půjčku, protože musí mj. uhradit 26 miliard dolarů, které dluží penzijním fondům.

Obamova administrativa chce z politických důvodů ještě do konce letošního roku znovu uvést akcie GM na burzu (přesné okolnosti uvedení akcií GM na trh je tajné, ale předpokládá se, že se tak stane až po volbách, tedy nejdříve v listopadu). Prodej 61 % akcií GM, které vlastní stát, bude trvat poměrně dlouho. Dokonce možná déle, než bude trvat Obamovo volební období, což by znamenalo velký politický problém. Úspěch či neúspěch prodeje akcií GM totiž bude jedním z hlavních kritérií při hodnocení úspěšnosti Obamovy hospodářské politiky.

Po odečtení dalších aktiv, která má vláda v GM, se půjčka z kapes daňových poplatníků vrátí do státní pokladny jen v případě, že prodej akcií vynese nejméně 40 miliard dolarů. To znamená, že by tržní hodnota měla překročit hranici 70 miliard dolarů.

Proto není divu, že mnozí experti varují, že prodej akcií GM skončí pro americké daňové poplatníky velkou finanční ztrátou. Zvláště proto, že se předpokládá, že první emise bude v souladu s tradicí nabídnuta s výraznou slevou pro první kupující.