oznámení psa a fca | Aktuality | autoweek.cz

Oznámení PSA a FCA

Oznámení PSA a FCA

15.05.2020 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Představenstvo společnosti Fiat Chrysler Automobiles NV (FCA) a správní rada společnosti Peugeot S.A. (Skupina PSA) rozhodly, že ani jedna ze společností nebude v roce 2020 vyplácet dividendy za rok 2019. Tato rozhodnutí byla přijata v souvislosti s dopadem současné krize v důsledku COVID-19.
FCA a skupina PSA potvrdily, že přípravy na fúzi jejich aktivit 50/50, která byla oznámena v  prosinci 2019, pokračují podle plánu, zejména, co se týče antimonopolních a jiných regulačních nařízení. Dokončení plánované fúze by za současných podmínek mělo nastat do konce prvního čtvrtletí roku 2021. Podle sdělení Evropské komise, antimonopolní orgán EU by o schválení fúze a tím vytvoření čtvrtého největšího výrobce automobilů na světě, měl rozhodnout do 17. června.

Společnosti FCA a PSA se dohodly, že nevyplatí svou roční dividendu, což jim během koronavirové krize umožní uchovat si 1,1 miliardy eur v hotovosti, ale také jim poskytne možnost získat státní záruku v případě potřeby získat úvěr.

Rozhodnutí zrušit výplatu běžných dividend, které bylo vyhlášeno už v prosinci v rámci dohody o propojení obou společností, nezměnilo podmínky dohody, protože obě společnosti učinily stejný krok. Otázkou ovšem je výplata speciální dividendy ve výši 5,5 miliardy eur, kterou má FCA na základě vzájemné dohody vyplatit svým investorům těsně před dokončením fúze jako vyrovnání rozdílné tržní hodnoty obou společností a představuje prémii akcionářům FCA za její postavení v USA a vysoce hodnocené značky Jeep, Ram a Maserati.