name | autoweek.cz

Personální rošády u Fordu

Personální rošády u Fordu

22.03.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Ve vedení Fordu v Detroitu a Kolíně nad Rýnem se roztočil personální kolotoč. Mnoho významných manažerů odchází a naopak přicházejí nový evropský šéf Stuart Rowley a nový finanční ředitel Tim Stone.
Šéf Fordu Jim Hackett nedávno zveřejnil svůj program reorganizace s cílem dosáhnout úspory ve výši několika miliard eur. Nyní k realizaci tohoto plánu přidává nový manažerský tým, který by měl urychlit ohlášenou velkou restrukturalizaci v Severní Americe a Evropě.
 
Nový šéf pro Evropu
Změny ve vedení připravily o místo dosavadního evropského šéfa Stevena Armstronga (54), který se funkce prezidenta Ford of Europe ujal teprve v červnu 2017. Armstrong nedávno prohlásil: „Určitě vidíme budoucnost Fordu v Evropě, ovšem se štíhlejší nabídkou vozidel a novým obchodním modelem.“ K realizaci tohoto cíle nedostane šanci. Jeho místo zaujme ostřílený manažer ze severoamerického vedení Fordu Stuart Rowley (51).
 
Ve zprávě Fordu se uvádí, že původem Brit Rowley v posledních měsících intenzivně spolupracoval s Armstrongem na realizaci evropského transformačního plánu. Přitom Rowley byl teprve minulý rok jmenován ředitelem společnosti Ford North America. Do automobilky nastoupil v roce 1990 jako finanční analytik společnosti Ford of Britain. Jeho dřívější role byly mj. finanční ředitel Ford of Europe, finanční ředitel Volvo Cars, když ji ještě vlastnil Ford, a vedoucí globální strategie.
 
Stuart Rowley přebírá odpovědnost za provozní činnost Ford of Europe, zatímco Steven Armstrong se ujme převážně reprezentativní funkce předsedy představenstva. Má dohlížet na projekty snižující náklady společnosti Ford, stejně jako na řízení partnerství v regionu, například Fordu s Volkswagenem. Také má spolupracovat s evropskými vládami v oblasti průmyslových právních předpisů a otázek.
 
Ford před několika dny oznámil plány na propuštění svých 5000 pracovníků v Německu a Velké Británii. Ve výrobě chce ušetřit nejméně 500 milionů dolarů. Cílem snižování počtu pracovních míst je, aby se značka, která již řadu let v Evropě oslabuje, udržela své postavení trvale udržitelným způsobem. Ford má v Evropě už několik let problémy a vloni vykázal provozní ztrátu ve výši 398 milionů dolarů. Současně také pracuje na strategických změnách produktového portfolia.
 
Nový finanční šéf přijde od Amazonu
Rezignace finančního ředitele Boba Shankse (66), veterána ve vedení Fordu, byla s předstihem už před časem oznámena. Jeho nahrazení Timem Stonem (52) je ale překvapením. Není expertem na auta, ale má zkušenosti s internetem, protože 20 let působil v Amazonu a byl finančním ředitelem společnosti Snap. Nastoupí k Fordu 15. dubna a role finančního ředitele se ujme 1. června, zatímco Bob Shanks po 42 letech u Fordu odejde na konci roku do důchodu. Po zacvičení svého nástupce bude Shanks do konce roku zodpovědný za speciální projekty.
 
Další změny
Bývalý šéf prodeje Ford of Europe Peter Fleet (51) opouští po 30 letech společnost Ford z pozice prezidenta oddělení International Markets Group. Od 1. dubna jej nahradí Mark Ovenden (54), dosavadní prezident Fordu pro Střední východ a Afriku, v minulosti předseda a výkonný ředitel společností Ford of Britain a Ford of Russia. Od 1. ledna 2020 se International Markets Group stane samostatnou obchodní jednotkou, která bude pokrývat téměř sto různých trhů, od různých oblastí Asie přes Afriku a Mexiko až po Austrálii a Nový Zéland.
 
Birgit Behrendtová (59), ředitelka společných podniků, aliancí a obchodních záležitostí v Evropě, odejde po čtyřicetileté kariéře do důchodu. Bývalá vedoucí nákupu Ford of Europe je v současné době hlavním styčným partnerem při vyjednávání společných podniků s aliančními partnery Fordu a připravuje vznik strategické aliance s VW Group. Zůstane v dozorčí radě společnosti Ford Germany.