pět let projektu car2go | Aktuality | autoweek.cz

Pět let projektu car2go

Pět let projektu car2go

02.01.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

V rámci projektu car2go už bylo celosvětově realizováno více než 15 milionů pronájmů a obslouženo 500 000 zákazníků. Od listopadu 2013 car2go působí v 25 městech. 

Před pěti lety byl ve výzkumném středisku Daimleru v Ulmu spuštěn projekt slibující revoluci v oblasti městské mobility. Dne 24. října 2008 byl zahájen pilotní provoz prvního programu sdílení vozidel bez pevného stanoviště pod značkou car2go s padesáti vozy smart fortwo.

V první fázi byl okruh uživatelů omezen na zaměstnance společnosti Daimler pracující v Ulmu.

Od spuštění programu car2go se celkový trh sdílení automobilů silně rozvinul. Car2go je dnes jedním z nejznámějších a nejúspěšnějších podniků v oblasti sdílení vozidel na světě.

V době jubilea byly dosaženy dva významné milníky. Už 500 000 zákazníků používá více než 9000 vozů smart fortwo, z toho 1100 elektromobilů ed. Září 2013 se stalo prvním měsícem, v němž byly vozy smart z programu car2go poprvé pronajaty více než milionkrát.

Zpětinásobením počtu zákazníků za méně než 1,5 roku se znovu výrazně zvýšilo tempo růstu krátkodobých pronájmů ve městech. V současnosti začíná každých 2,5 sekundy jeden pronájem vozu car2go v některém z 25 měst v Evropě a Severní Americe.

„Daimler přispěl k revoluci v oblasti sdílení vozidel. I v budoucnosti chceme silně růst a udržet si své vedoucí postavení v tomto segmentu,“ říká předseda představenstva společnosti Daimler Financial Services Klaus Entenmann.

Jednatel společnosti Daimler Mobility Services a zakladatel car2go Robert Henrich vzpomíná: „Když jsem krátce po našem startu v říjnu 2008 pozoroval z okna své kanceláře frontu před registračním stánkem, měl jsem velkou radost. A když už po několika dnech bylo stále těžší dostat volné vozidlo, byl jsem si jistý, že toto může být něco významného.“

Jednoduchý model plně automatického pronájmu je založen na snadné dostupnosti mnoha vozidel smart fortwo, která jsou vzhledem ke své velikosti a hospodárnosti ideálním řešením pro mobilitu ve městech. Spolu s blízkostí zákazníkům to jsou dva z mnoha faktorů, na nichž je založen úspěch car2go.

Průkopník nového řešení se přitom nepovažuje za konkurenci ostatních forem městské mobility, jako je veřejná hromadná doprava nebo taxi, nýbrž za ideální doplnění již existujících systémů. Tuto novou formu propojené dopravy vyjadřují četné kooperační modely.

Robert Henrich k tomu říká: „Úspěch car2go a pozitivní reakce našich zákazníků nás utvrdily ve snaze chápat mobilitu v ještě širších souvislostech. K trhu mobility přistupujeme celostně a chceme nabízet mobilitu s využitím různých druhů dopravních prostředků, která bude podle potřeby dostupná na displeji chytrého telefonu.“

Původcem inovativních služeb v oblasti mobility je společnost Daimler Mobility Services (DMS), dceřiná společnost Daimler Financial Services. Kromě car2go nese DMS odpovědnost také za aplikaci moovel, jejímž prostřednictvím se mohou uživatelé informovat o nejlepším spojení z bodu A do bodu B a vzájemně porovnávat nabídky veřejné hromadné dopravy, car2go, taxislužby, příležitostí ke spolujízdě a pronájmu jízdních kol z hlediska časové náročnosti a nákladů.

Nejnovější službou DMS je Park2gether, která spojuje jako zprostředkovatelská platforma poskytovatele parkovacích míst a motoristy, hledající parkovací místo. Pilotní zkušební provoz byl zahájen 8. října v Berlíně a Hamburku.

Car2go je aktivní v 25 městech v sedmi evropských a severoamerických zemích. Provozovatelem dvanácti evropských stanovišť v Německu, Rakousku, Itálii, Nizozemí a Velké Británii je společnost car2go Europe, která byla založená v roce 2011 společně s největší evropskou autopůjčovnou Europcar. Od 26. října je 24. městem Columbus v Ohiu a v listopadu byla síť car2go rozšířena o kanadský Montreal. Také v Evropě bude růst v následujících letech pokračovat.

 

Car2go nově definuje individuální dopravu v centrech měst. Poprvé si lze všude a kdykoli pronajmout vozidla smart fortwo za výhodné ceny (sazba za minutu). Vozidla je možné vyhledávat a rezervovat prostřednictvím chytrého telefonu nebo internetu. Samotný pronájem je realizován prostřednictvím telematické jednotky uvnitř vozidla.

Car2go se vyznačuje následujícími zásadními rysy:

- Dostupnost: mnoho vozidel je rozmístěno po celém území města.

- Flexibilita: pronájmy na dobu neurčitou a cestu jedním směrem jsou možné bez dodatečných nákladů.

- Jednoduchost: plně automatizovaný a snadno pochopitelný proces pronájmu.

- Transparentní náklady: žádné smluvní závazky, žádné měsíční poplatky, žádná minimální doba pronájmu. 

  • Pět let projektu car2go
  • Pět let projektu car2go
  • Pět let projektu car2go
  • Pět let projektu car2go
  • Pět let projektu car2go