otisk prstu místo klíčků | Trendy | autoweek.cz

Otisk prstu místo klíčků

Otisk prstu místo klíčků

03.01.2019 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Hyundai Santa Fe se stane prvním sériovým automobilem s biometrickým snímačem otisků prstů místo klíčku. Pro začátek ale jen v Číně.
Hyundai od prvního čtvrtletí roku 2019 začne do svých vozů počínaje modelem Santa Fe zavádět biomechanickou techniku čtení otisků prstů. Korejská automobilka už nový systém předvedla v Číně, kde bude také poprvé uveden na trh, a postupně jej rozšíří do dalších zemí. Zatím ovšem k tomu neposkytla časový plán.
 
Technologie inteligentního snímání otisků prstů řidiči umožní nejen odemknutí vozidla, ale i jeho spuštění. Hyundai integroval biometrický snímač do klik dveří a místo tlačítka pro startér. Hyundai tuto techniku doplnil systémem, který upravuje nastavení vozu tak, aby odpovídal předvolbám konkrétního řidiče podle jeho otisků prstů. To zahrnuje nastavení polohy sedadla a vnějších zrcátek, stejně jako další funkce vozu podle osobních preferencí řidiče.
 
Společnost tvrdí, že řešila otázku bezpečnosti přidáním kapacitního rozpoznání, jímž se zjišťují jakékoliv rozdíly v úrovni elektrické energie v různých částech prstu aby se zabránilo padělání otisků prstů. Podle Hyundaie jeho inteligentní technologie rozpoznávání otisků prstů zajišťuje, aby pravděpodobnost nesprávného rozpoznání otisku prstů se záměnou jiného člověka za řidiče byla 1 k 50 000. To znamená, že tato nová technologie je pětkrát bezpečnější než tradiční klíčky od auta včetně inteligentních klíčů. Systém navíc využívá učení otisků prstů v reálném čase, který je podporován systémem dynamické aktualizace, což mu umožňuje neustále zlepšovat úspěšnost rozpoznání.
 
Do budoucna Hyundai plánuje dále rozšiřovat využití této techniky, aby umožnila i nastavení teploty, polohy volantu a mnoha dalších funkcí pro konkrétního řidiče.
 
  • Otisk prstu místo klíčků
  • Otisk prstu místo klíčků
  • Otisk prstu místo klíčků