name | autoweek.cz

Pro Ghosna tvrdý režim i na svobodě

Pro Ghosna tvrdý režim i na svobodě

09.03.2019 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Tým obhájců Carlose Ghosna zveřejnil podmínky, za nichž byl po 108 dnech bývalý nejvyšší představitel Nissanu propuštěn na kauci z vězení. Zatímco čeká na soudní proces, budou sledovány jeho telefonní hovory, bude pod kontrolou kamer a nesmí používat internet ani e-mail.
Po zaplacení kauce ve výši 1 miliardy jenů (7,9 milionu eur) opustil bývalý šéf Nissanu Carlos Ghosn japonskou věznici, kde strávil 108 dní. Zatímco čeká na soudní proces, který by mohl být za rok, musí se smířit s mnoha omezeními.
 
V rámci dohody o kauci, kterou minulý měsíc vyjednal jeho nový tým právních zástupců, je Ghosnovi zakázán přístup k internetu a e-mailu. Smí používat jen počítač v kanceláři jednoho ze svých právníků, který není připojen k internetu. Není ovšem jasné, jakým způsobem bude zákaz internetu vynucen a kontrolován.
 
Ghosn musí zaplatit za instalaci kamer ve vchodu do své rezidence v Tokiu. Záznamy budou zasílány soudu v Tokiu. Kamery budou umístěny tak, aby sledovaly všechny, kteří přicházejí a odcházejí. Také záznamy o Ghosnových telefonních hovorech budou uchovávány a předloženy soudu.
 
Ghosnovi je samozřejmě zakázáno opustit Japonsko, ale dokonce musí zůstat jen v Tokiu. Bude potřebovat soudní povolení, pokud by chtěl svůj dům opustit na více než dvě noci. Pokud Ghosn některou z uvedených podmínek poruší, soud by ho mohl poslat zpět do vězení a propadla by jeho kauce.
 
Ghosnovi bylo dvakrát odepřeno propuštění na kauci, když jeho předchozím tým právníků navrhoval, že bude nosit GPS kotníkový náramek, protože vyšetřovatelé tvrdili, že to nevylučuje riziko jeho odletu z Japonska nebo ničení důkazů. Ghosnovi noví právní zástupci dokázali soud přesvědčit, když navrhli opatření, která řeší obavy soudu. Nový Ghosnův tým právníků vede renomovaný advokát Junichiro Hironaka přezdívaný „Břitva“, protože vyhrál mnoho významných procesů v zemi, kde je míra odsouzení 99,9 %!
 
Experti uvádějí, že taková omezení jsou v Japonsku naprosto neobvyklá. Jsou dokonce tak tvrdá, že čelí mezinárodní kritice. Lidskoprávní organizace Japonsko kritizují i za prodlužování zadržování podezřelých, kteří jsou často drženi ve vazbě až do začátku soudního procesu, přičemž jejich právní zástupci nesmějí být u výslechů. „Nikdy jsme se nesetkali s takovýmito podmínkami, jako byly uložené při této kauci. Myslím si, že je to hodně drsné,“ řekl Shingi Bando, úředník japonské společnosti, která nabízí podporu lidem, kteří se snaží dostat kauci. Náměstek státního zástupce v tokijské prokuratuře Shin Kukimoto přesto tvrdí, že kauce a další opatření nejsou dostačující, aby Ghosnovi zabránily manipulaci s důkazy.
 
Ghosn byl propuštěn a vyšel před hordu novinářů a televizní štáby oblečen v montérkách, modré čepici, brýlích a s chirurgickou maskou ​​na obličeji a byl odvezen v minivanu na utajené místo za rodinou, která za ním přijela do Japonska. Následujícího dne byl spatřen v centrálním parku v Tokiu, kde procházel se svou ženou.
 
Ghosn má zakázáno komunikovat s ostatními stranami, které se zabývají případem, včetně vedení společnosti Nissan Motor. To Ghosna odvolalo z funkce předsedy představenstva, nicméně je i nadále jeho členem, protože změny ve složení představenstva musí být schváleny akcionáři, kteří se sejdou v dubnu. Pokud by Ghosn chtěl navštívit jednání akcionářů Nissanu, musel by získat povolení soudu.