první elektromobily smart ed v čr | Aktuality | autoweek.cz

První elektromobily smart ed v ČR

První elektromobily smart ed v ČR

30.12.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Mercedes-Benz Česká republika předal společnosti E.ON prvních 10 elektromobilů smart ed z celkově plánované dodávky 25 vozů.

Mercedes-Benz Česká republika předal výrobci, distributoru a dodavateli elektrické energie E.ON Česká republika prvních 10 z plánovaných 25 vozů smart ed (electric drive). Jedná se o první z elektromobilů, které budou v rámci společného projektu obou firem provozovány v různých místech České republiky.

Sériová výroba modelu smart fortwo electric drive začala na podzim 2009, ale ve zkušebním provozu začalo 100 smartů fortwo EV na elektrický pohon jezdit v Londýně už roku 2007. První sériové automobily byly uvedeny do provozu v Berlíně a následovala další evropská, severoamerická i asijská města. Od podzimu 2010 se k těmto lokalitám připojuje i Česká republika. Dosud bylo po celém světě uvedeno do provozu okolo 1500 smartů na elektrický pohon. Zahájení masové produkce tohoto vozidla a jeho prodej soukromým zákazníkům se plánuje na rok 2012.

Elektromobil smart ed druhé generace je vybaven lithio-ionovými akumulátory o kapacitě 14 kWh se kterými na jedno nabití v městském provozu ujede přibližně 135 km. Trakční elektromotor má výkon 20 kW (27 k) s možností zvýšení na 30 kW (40 k) po dobu asi 2 minut a točivý moment 120 N.m. Vůz dosahuje největší rychlosti 100 km/h. Akumulátory lze dobíjet jednak z běžné domácí elektrické zásuvky, nebo u speciálních dobíjecích stojanů, které budou postupně budovány. Z běžné zásuvky 220 V lze dosáhnout zvýšení nabití akumulátorů ze 20 na 80 % za tři hodiny

Vůz byl vyvinut ve spolupráci se společností Zytek Electric Vehicles, dodavatelem Li-Ion akumulátorů pro vůz druhé generace ale je americká společnost Tesla Motors.

V České republice už své vozy na elektrický pohon uvedly Citroen (C-Zero) a Peugeot (i0n), přičemž Peugeot uzavřel smlouvu o společném zkušebním provozu se společností ČEZ. V průběhu roku 2011 hodlá zahájit zkušební provoz elektromobilů Octavia Green E-Line také automobilka Škoda Auto.

 

  • První elektromobily smart ed v ČR
  • První elektromobily smart ed v ČR
  • První elektromobily smart ed v ČR
  • První elektromobily smart ed v ČR
  • První elektromobily smart ed v ČR