rosněft bude největším vlastníkem pirelli | Aktuality | autoweek.cz

Rosněft bude největším vlastníkem Pirelli

Rosněft bude největším vlastníkem Pirelli

01.04.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Naftařská společnost Rosněft se dohodla s mezinárodním konsorciem sdruženým ve Fondu Klessidra a bankami Unicredit a Intesa Sanpaulo o koupi 50 % společnosti, která vlastní 26,19 % akcií italské společnosti Pirelli. 

Největší ruský producent ropných produktů OAO Rosněft se stane majitelem největšího podílu v italském výrobci pneumatik a kabelů Pirelli & C. SpA. Bude kontrolovat 13 % akcií.

Transakce se uskuteční za tržní cenu. Rosněft bude stát 758 milionů eur (12 eur za akcii). Konečná dohoda bude všemi stranami podepsána nejpozději v květnu 2014 za dodržení italských, evropských a ruských zákonů.

Transakce podle ruského Kommersantu proběhne za pravděpodobného vzniku samostatné právní entity. Rosněft získá 50 % podílu v nové společnosti, která koupí akcie fondu Lauro61/Camfin (vč. jeho dluhů), který ovládá 26,19 % Pirelli. Zbývajících 50 % akcií bude vlastnit z 80 % fond Nuove Partecipazioni, patřící hlavnímu akcionáři a řediteli Pirelli Marcu Tronchettimu Proverovi, a po 10 % si ponechají dvě největší italské banky Intesa Sanpaulo a Unicredit. Tronchetti Provera zůstane předsedou představenstva a generálním ředitelem Pirelli & C. SpA.

Obchod má posílit obchodní vazby Rosněftu s Pirelli & C. SpA v rámci současných dohod a plánů realizace dvou společností, jež mají vést k rozšíření mezinárodní spolupráce na společných projektech.

V listopadu loňského roku společnosti Rosněft, Pirelli a Rosteh podepsaly memorandum o dohodě o společném výzkumu a vývoji při výrobě technicky vyspělých materiálů ze syntetické pryže a příbuzných materiálů, včetně uhlíkových nanotrubic. Již v prosinci 2012 společnosti Rosněft a Pirelli podepsaly dohodu o spolupráci, podle níž se výrobky výrobce pneumatik budou prodávat u čerpacích stanic ruské naftařské společnosti.

Pirelli je pátým největším výrobcem pneumatik na světě. Ústředí společnosti sídlí v Miláně. Pirelli vlastní 22 továren a své výrobky prodává ve 160 zemích. V Rusku Pirelli vlastní 65 % podílu ve společném podniku se státní korporací Rosteh - Pirelli Tyre Russia, který vlastní továrny na výrobu pneumatik ve Voroněži a Kirově. Tato aktiva byla nakoupena v rámci společného podniku koncem roku 2011 od společnosti Sibur.

Rosněft je největší petrochemickou společností v Rusku a největší společností obchodující s ropnými produkty na světě. V českých médiích je nepřesně označován za státní firmu. Ve skutečnosti jde o akciovou společnost kotovanou na londýnské burze. Jeho největším akcionářem je státem kontrolovaná společnost OJSC Rosněftěgaz, která vlastní 69,5 % akcií. British Petroleum je vlastníkem 19,75 % akcií a zbývajících 10,75 % bylo veřejně zobchodováno.

Rosněft těží ropu na několika místech v Rusku (patří mu asi 40 % ropné produkce Ruska), ale je rovněž zapojen do mnoha společných projektů ve Venezuele, Brazílii, USA, Kanadě, SAE, Alžírsku, Norsku, Kazachstánu, Vietnamu a Abcházii. Společně se společností Exxon připravuje těžbu ropy v arktickém šelfu. Kromě Ruska má rafinérie i v Německu, Itálii, Bělorusku a na Ukrajině.