saab žije a vyrábí 9-4x | Aktuality | autoweek.cz

Saab žije a vyrábí 9-4X

Saab žije a vyrábí 9-4X

25.01.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Podle nejnovějších informací je připravena dohoda vedení GM a nizozemské automobilky Spyker o prodeji značky Saab. Zajímavé ale je, že GM začalo v Mexiku v závodě Ramos Arizpe vyrábět nový 9-4X.

Odborný ekonomický týdeník Automotive News pravidelně uvádí informace o produkci aut v Severní Americe. Údaje za poslední týden přinesly překvapení - v Mexiku bylo od začátku roku vyrobeno prvních 147 kusů zcela nového Saab 9-4X. Zdá se tedy, že GM už s likvidací značky Saab nepočítá.

Crossover Saab 9-4X má za základ Cadillac SRX. V poslední době ale tento automobil nebyl prezentován. Objevil se jen v Detritu v lednu 2008, přičemž jeho hlavní zajímavostí byly pohon na biopalivo E85 (směs 85 % biolihu a 15 % benzinu) a vlastní systém pohonu všech kol Saab Gross Wheel Drive. Namísto toho i v USA Saab (naposledy v listopadu v Los Angeles) vystavoval nový sedan 9-5, který měl oficiální premiéru ve Frankfurtu.

 

Nizozemská automobilka Spyker Cars hodlá převzít síť 1100 prodejců po světě, výrobu i vývojové středisko Saabu. Záhadou ale je, jak by se produkce Saabu mohla stát ziskovou, když se to GM od roku 2000 nepodařilo ani s využitím sdílených komponent a platforem. V roce 2009 Saab vyprodukoval ztrátu ve výši 400 milionů dolarů.

Podle neoficiálních informací Spyker má GM za značku Saab zaplatit 500 milionů dolarů. Ve skutečnosti ale má jít jen o 75 milionů hotově a 325 milionů ve formě kmenových akcií nově vytvořené společnosti. GM by navíc získalo 100 milionů z likvidních aktiv Saabu.

Transakci malé nizozemské automobilky Spyker, která má sama finanční problémy (v prvním pololetí 2009 vykázala ztrátu 8,7 milionu eur), mají částkou 100 milionů eur (140 milionů dolarů) financovat ruský bankéř Vladimir Antonov, jemuž patří 29,9 % Spykeru, a společnost Mubadala Development z Abu Dabi, které náleží 23 %.

Zpráva o dohodě má být oznámena v nejbližších dnech. Kolují pověsti o tom, že už byl jeden vůz Spyker převezen do muzea Saabu v Trollhättanu aby byl dekorací při oficiálním oznámení dohody.

Švédská televize uvedla, že na záchranu Saabu by Spyker měl dostat 400 milionů eur (556 milionů dolarů) od Evropské investiční banky. Saab má 3400 zaměstnanců (Spyker zaměstnává 110 lidí).

Krátce po zveřejnění informací o dohodě vystoupil šéf Ed Whitacre v Detritu s prohlášením, v němž uzavření jakékoliv dohody popřel, nicméně jednání o ní nevyloučil.

 

Zájem o Saab projevila také lucemburská investiční společnost Genii Capital, jejímž partnerem je vládce formule 1 Bernie Ecclestone. Podle mluvčího GenII její nabídka v případě nedosažení dohody se Spykerem nadále platí.