name | autoweek.cz

Renault jmenoval dočasného šéfa

Renault jmenoval dočasného šéfa

21.11.2018 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Vedení společnosti Renault při svém jednání odmítlo odvolat v Japonsku zatčeného presidenta a generálního ředitele Carlose Ghosna. Místo toho jmenovalo Thierryho Bollorého jeho dočasným zástupcem.
Představenstvo společnosti Renault po svém úterním mimořádném zasedání oznámilo, že se výkonný ředitel Thierry Bolloré (foto) ujme funkcí, které zastává Carlos Ghosn po dobu jeho krátkodobé nepřítomnosti. Thierry Bolloré už v podstatě tyto funkce delší dobu vykonává, protože právě on v době pravidelné nepřítomnosti Carlose Ghosna řídí činnost Renaultu na každodenní bázi. Carlos Ghosn (64) i nadále zůstává předsedou představenstva a generálním ředitelem společnosti (PDG). Thierry Bolloré (55) bude řídit společnost se všemi pravomocemi, jakými disponuje Carlos Ghosn.
 
Carlos Ghosn byl v Japonsku zatčen na základě obvinění, že podhodnocoval své příjmy v hlášení pro burzu v Tokiu. Podle nejnovějších informací japonští vyšetřovatelé prodloužili Ghosnovu vazbu na 10 dní. Ghosn je obviněn z toho, že jménem firmy koupil a využíval luxusní rezidence v Rio de Janeiru, Bejrútu, Paříži a Amsterdamu. Ghosn se narodil v Brazílii libanonským rodičům a má francouzské občanství. Údajně tak nad rámec svých přiznaných příjmů získal 10 miliard jenů (asi 40 milionů eur).
 
Renault ve svém prohlášení uvádí: „V současnosti nemá představenstvo společnosti k dispozici od japonských úřadů žádné důkazy o nezákonné činnosti pana Ghosna v Nissanu. Proto představenstvo nemůže tuto událost nijak komentovat.“
 
Carlos Ghosn je současně předsedou představenstva Nissan Motor a generálním ředitelem Mitsubishi Motors. Obě japonské automobilky už oznámily, že připravují Ghosnovo odvolání ze všech funkcí. Rozhodnutí o tom má padnout ve čtvrtek.
 
Mnohá média (například Financial Times nebo televize CNBC) v souvislosti s Ghosnovým zatčením připomínají, že právě v těchto dnech připravoval spojení Renaultu a Nissan Motor (Nissan kontroluje i Mitsubishi Motors) do jediné společnosti. Proti tomu se ale stavěli japonští představitelé ve vedení Nissan Motor v čele s generálním ředitelem Hirotem Saikawou.
 
Rozhodnutí vedení Renaultu není zcela ve shodě s požadavkem francouzské vlády, která kontroluje 15 % akcií Renaultu. Ministr financí Bruno Le Maire jen několik hodin před tím prohlásil, že vzhledem k zatčení by Ghosn měl být z vedení Renaultu odvolán a je v zájmu Francie aby Renault udělal vše pro udržení partnerství s Nissanem: „Carlos Ghosn už není schopen řídit odpovědně Renault. Renault tím byl oslaben, což vyžaduje rychle jednat. Ghosn by proto měl odstoupit.“ Jenže po oznámení rozhodnutí představenstva Renaultu tentýž pan Le Maire agentuře Reuters sdělil: „Nemáme dosud žádné důkazy o tom, že by se pan Ghosn dopustil čehokoliv nezákonného…“
 
Vedení Nissanu budoucnost aliance dosud nekomentovalo, i když generální ředitel Hiroto Saikawa řekl, že není důvod, aby tím byla spolupráce narušena. Nicméně ředitel Mitsubishi Motors Osamu Masuko prohlásil, že bez Ghosna bude těžko možné alianci řídit: „Myslím, že na Zemi není nikdo takový jako Ghosn, kdo by byl schopen řídit Renault, Nissan a Mitsubishi.“ Tři partneři aliance v roce 2017 dodali společně 10,61 milionů osobních aut, což činí Alianci Renault-Nissan-Mitsubishi největší skupinou vyrábějící auta na světě. Technické a obchodní propojení Renaultu a Nissanu už dosáhlo takové míry, že jejich oddělení by znamenalo pro obě strany obrovské ztráty.