carlos ghosn byl v japonsku uvězněn | Aktuality | autoweek.cz

Carlos Ghosn byl v Japonsku uvězněn

Carlos Ghosn byl v Japonsku uvězněn

19.11.2018 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Předseda představenstva společnosti Nissan Motor Carlos Ghosn byl podle japonských médií v Japonsku zatčen za nepravdivé informace o svém platu.
Předseda Nissan Motor Carlos Ghosn (64), který současně stojí v čele automobilky Renault a Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi, je vyšetřován prokuraturou v Tokiu a měl by být uvězněn kvůli podezření, že řadu let v závažném rozsahu v řádu stovek milionů jenů uváděl nižší plat než byla skutečnost. Uvádějí to japonská média. Agentura Asahi informovala, že vyšetřovatelé v pondělí odpoledne japonského času prohledali kanceláře ředitelství Nissanu v Jokohamě a další místa. Veřejnoprávní televize NHK a agentura Bloomberg tvrdí, že Ghosn už byl zatčen.
 
Vedení společnosti Nissan Motor uvádí, že v pondělí večer budou informovat o situaci. Mluvčí Renaultu a Aliance Renault-Nissan-Mitsubishi Motors zatím zprávu nekomentují, stejně jako prokuratura v Tokiu.
 
Japonská automobilka Nissan uvedla, že Carlos Ghosn používal finanční prostředky společnosti pro osobní potřebu a že už několik měsíců zkoumá možné nevhodné postupy Ghosna a jeho zástupce Grega Kellyho. Generální ředitel Nissan Motor Hiroto Saikawa proto zvažuje návrh na okamžité odvolání Carlose Ghosna a Grega Kellyho z funkce.
 
Carlos Ghosn je jedním z mála zahraničních manažerů působících v Japonsku ve vrcholné funkci a je vysoce oceňován za to, že dokázal Nissan Motor zachránit z hrozícího bankrotu. Ghosn je brazilsko-libanonského původu a má francouzské občanství. Svou kariéru začal ve společnosti Michelin odkud ho Louis Schweitzer přivedl k Renaultu. Poté, co v roce 1999 Renault koupil kontrolní podíl v automobilce Nissan, která stála před hrozícím bankrotem, Schweitzer Ghosna vyslal do Japonska řídit Nissan. V roce 2001 se stal jejím generálním ředitelem a v této funkci zůstal až do loňského roku. Ghosn se poté stal nástupcem Louise Schweitzera i v čele Renaultu, od roku 2005 zastává funkci presidenta. V roce 2016 se mu podařilo získat kontrolu na společností Mitsubishi Motors, která se ocitla v krizi poté, co jí bylo prokázáno falšování údajů o spotřebě jejích vozů. V prosinci 2016 se Ghosn stal předsedou představenstva i v Mitsubishi Motors.
 
V červnu akcionáři Renault schválili odměny za rok 2017 pro Ghosna ve výši 7,4 milionu eur. Kromě toho v roce 2017 obdržel 9,2 milionu eur jako generální ředitel společnosti Nissan.