startuje smilecar | Aktuality | autoweek.cz

Startuje SmileCar

Startuje SmileCar

04.04.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

SmileCar je carsharingová služba, díky níž lze jednoduše pronajmout nebo si půjčit auto. Platformu pro vzájemné sdílení aut, tzv. peer-to-peer carsharing, spouští na českém trhu společnost SmileCar pod křídly dopravce LEO Express.
Projekt aplikace pro sdílení automobilů SmileCar vznikl pod křídly dopravce LEO Express. Podle jeho generálního ředitele Petera Köhlera jde o odpověď LEO Expressu na 4. průmyslovou revoluci.
 
„LEO Express věří v železnici jako páteřní způsob dopravy šetrný k přírodním zdrojům. Ne všude ale máme koleje a je proto najít návazné řešení v oblasti služeb door-to-door.  Pomocí vlastní mobilní aplikace chceme službu SmileCar rozšiřovat nejen po uzlových bodech, kde zastavují naše vlaky, ale i tam, kde není snadné si půjčit auto,“ vysvětlil Köhler.
 
„Většina majitelů využívá svůj vůz v průměru jednu hodinu denně. Zbylých 23 hodin auto někde parkuje. Místo parkování můžete auto efektivně sdílet a nechat ho vydělávat. Pokud auto nevlastníte, ale zrovna ho potřebujete, můžete si ho půjčit přes SmileCar za zlomek ceny klasických půjčoven. Předností projektu SmileCar je to, že umožní využívat auta více lidem a přitom na silnice žádná nová nepřidává,“ uvedl Jan Charouz, spoluzakladatel a výkonný ředitel společnosti SmileCar.
 
Jednoduchá aplikace na internetu a iOS (na rozšíření pro Android se pracuje) umožňuje uživatelům poptávat auta pro krátkodobý pronájem nebo naopak svoje auto nabídnout k pronájmu lidem v okolí. Služba zefektivní využívání vozového parku v České republice.
 
Půjčit (si) auto jednoduše a bezpečně
Carsharing je logickým krokem v éře sdílené digitální ekonomiky. Princip je podobný jako například při sdílení bydlení přes Airbnb.
 
Jednoduchá a intuitivní aplikace pro chytré telefony, tablety i počítače propojuje majitele aut s těmi, kteří auto zrovna potřebují. Majitelé v aplikaci vytvoří profil svého vozu, stanoví cenu, za kterou ho chtějí pronajímat, a vyberou dny, kdy je k dispozici. Následně se vůz zobrazí zájemcům, kteří potřebují někam jet, ale automobil nevlastní. Přes SmileCar automaticky probíhají i veškeré platby.
 
„Oproti konvenční autopůjčovně, kde trvá půjčení auta kolem 40 minut, jste pomocí aplikace SmileCar na cestě již za několik minut. Služba je k dispozici 24 hodin po 7 dnů v týdnu. Bude fungovat nejenom ve městech a kolem letišť, ale i v regionech. Základem kvalitní dopravní sítě je propojení služeb veřejné dopravy a individuální dopravy. V budoucnu chceme půjčovat auta po celé střední Evropě, a to 24 hodin denně. V uzlových bodech může služba navazovat na jízdu naším vlakem nebo autobusem. Počítáme, že časem budou auta autonomní a na elektrický pohon,“ upozornil na hlavní výhodu generální ředitel LEO Express Peter Köhler.
 
Speciální pojištění od ČSOB Pojišťovny
Součástí nové služby je i speciální pojištění od ČSOB Pojišťovny, vytvořené na míru přímo pro SmileCar. To je zahrnuto v ceně pronájmu. Nájemci mají možnost zvolit i další připojištění – např. pojištění zodpovědnosti za škodu.
 
„Dbáme na prověřování majitelů, vozů i nájemců. Na začátku i na konci pronájmu majitelé spolu s nájemci vyplňují elektronický předávací protokol a po skončení pronájmu se obě strany vzájemně hodnotí,“ popisuje Charouz.
 
SmileCar plánuje mít na konci roku největší virtuální vozový park v České republice. Již nyní je o službu zájem. Společnost věří, že z půjčování aut SmileCar se brzy stane běžný způsob přepravy. V následujících letech se platforma na sdílení aut rozšíří i na zahraniční trhy.
 
Výhoda pro Chytré auto
Uživatelé zařízení Chytré auto od T-Mobile mají v rámci SmileCar speciální ceny. Výhodou pro uživatele jednotek Chytré auto je i skutečnost, že díky nim mají své auto plně pod kontrolou pomocí on-line spojení.
 
Financování rozjezdu pomocí crowdfundingu na Fundlift
SmileCar je komunitní projekt, jehož se může účastnit každý, a tak zakladatelé chtějí při spuštění projektu dát ostatním možnost stát se spoluinvestorem SmileCar a podpořit jeho růst. Na platformě Fundlift byla spuštěna kampaň SmileCar, kde bude společnost poptávat 3 miliony Kč výměnou za konvertibilní dluhopis. Investovat bude možné již od 5000 Kč. SmileCar tak nabídne příležitost stát se součástí příběhu s globální ambicí i drobným investorům.
 
  • Startuje SmileCar
  • Startuje SmileCar
  • Startuje SmileCar
  • Startuje SmileCar
  • Startuje SmileCar
  • Startuje SmileCar