suzuki prchá od vody do hor | Aktuality | autoweek.cz

Suzuki prchá od vody do hor

Suzuki prchá od vody do hor

25.08.2011 | Rybecká Ivana | Aktuality

Suzuki nehodlá čekat na tisícileté tsunami. Chce přesunout výrobu na bezpečnější místo. Otázkou ale je, zda tam najde dostatek elektřiny. Nedostatek elektrické energie by totiž mohl příští rok zasáhnout celé Japonsko.

Velká část výrobních závodů Suzuki se nachází poblíž pobřeží v regionu Tókai. Vědci předpovídají, že existuje 87% pravděpodobnost, že oblast mezi Tokiem a Nagoyou, což je centrum regionu Tókai, bude během 30 let zasažena zemětřesením o síle 8 stupňů.

Odpověď Suzuki po letošní jarní zkušenosti zní: rychle odsud. Podle agentury Nikkei přijde Suzuki přesun výroby do vyšší nadmořské výšky a o 10 km dál do vnitrozemí na 40 miliard jenů (500 milionů dolarů).

Suzuki má v plánu získat pozemky o výměře 270 000 m2 v Hamamatsu (prefektura Shizuoka). To je shodou okolností město, kde byla společnost Suzuki založena a kde dodnes sídlí její ústředí. Nová lokalita leží asi 50 km od jaderné elektrárny Hamaoka, která už ale ukončila provoz. Ten by mohl být obnoven pouze po její celkové rekonstrukci a vybudování obrovských hrází na ochranu před mořem. Jenže to bude podle odborníků trvat mnoho let. A to je velký problém.

Japonsko a japonský průmysl se s potížemi probíjí letošním létem provázeným občasnými výpadky proudu. Jenže podle odborníků v příštím roce Japonsku hrozí velké výpadky. Z 54 japonských reaktorů jich 35 nepracuje. Pokusy o jejich opětovné spuštění politici pod tlakem veřejnosti zarazili. Ministerský předseda Naoto Kan přikázal, aby se nespouštěly žádné elektrárny, které neprojdou zátěžovými testy. Jenže v průběhu příštího roku však budou uzavřeny také zbývající elektrárny kvůli pravidelné údržbě. Nikdo v současné situaci nechce prohlídky odložit. To znamená, že příští rok bude Japonsko z velké části bez jaderné energie.

Daleko od Fukušimy na ostrově Kjúšú odstavila tamní jaderná elektrárna tři reaktory kvůli pravidelné prověrce. Kvůli vládnímu dekretu nyní nemohou být znovu spuštěny. Na ostrově Kjúšú má továrnu Nissan a také Toyota tam má dvě továrny...