zlatý večer motoristického sportu 2014 | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Zlatý večer motoristického sportu 2014

Zlatý večer motoristického sportu 2014

17.12.2014 | Rybecký Vladimír | Tiskové zprávy

V úterý 16. prosince se v kongresovém sále Top Hotelu v Praze uskutečnil Zlatý večer motoristického sportu. V jeho rámci byly vyhlášeny výsledky 38. ročníku ankety Zlatý volant, 9. ročníku ankety Zlatá řídítka a 10. ročníku fotografické soutěže Zlaté oko.

Zlaté volanty, které jsou oceněním pro nejúspěšnější automobilové závodníky v právě končícím roce, se podařilo obhájit jen dvěma jejich loňským držitelům. V okruhové kategorii opět uspěl vítěz Evropského poháru cestovních vozů Petr Fulín. Stříbrný v tomto šampionátu Michal Matějovský navíc obsadil třetí pozici. Mezi ně se vklínil čtvrtý v ME tahačů Adam Lacko.

 

Autokrosový matador Václav Fejfar triumfoval už dokonce počtvrté za sebou. Vicemistr kontinentu v divizi Touringautocross předčil dalšího evropského medailistu Ladislava Hanáka (třetí v divizi Superbuggy) a republikového šampiona v divizi Superbuggy Jakuba Kubíčka.

 

Pět let si na další Zlatý volant musel počkat jeden z nejrychlejších „soukromníků“ v MS v rallye (letos celkově devátý) Martin Prokop. Až nyní ukončil nadvládu Jana Kopeckého, jemuž tentokrát nestačil ani titul v asijsko-pacifickém mistrovství. Třetí největší počet bodů od hlasujících odborných novinářů získal absolutní mistr ČR Václav Pech.

 

Králem vrchů byl korunován pátý v ME v kategorii II Miloš Beneš, jenž zopakoval své prvenství z roku 2012. Za sebou nechal Jaromíra Malého (2. v ME v kategorii I) a Dana Michla (3. v ME v kategorii II).

 

Jediným nováčkem mezi letošními premianty byl motokárista Adam Kout, jenž se může pochlubit druhou příčkou v ME třídy Superkart. Na symbolických stupních vítězů mu dělali společnost Patrik Hájek (7. v MS v kategorii KZ) a Jan Midrla (5. v ME v kategorii KZ2).

 

Spolujezdcem roku je Prokopův navigátor Jan Tománek. Cenu Elišky Junkové pro nejúspěšnější ženu - závodnici převzala Gabriela Sajlerová (11. v ME v závodech do vrchu v kategorii II a vítězka Dámského poháru).

 

Pro Cenu Jiřího Sedláře, určenou nejlepšímu jezdci do 23 let, si na pódium přišel talentovaný autokrosař Filip Šmíd (1. v Poháru FIA v kategorii Juniorbuggy).

 

Speed Award náleží Janu Charouzovi, který 14. června 2014 zvládl absolvovat s vozem Oreca 03 – Nissan jedno kolo během čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans v čase 3:40,873, což představuje rychlostní průměr 222,1 km/h.

 

Do Síně slávy, vyhrazené majitelům Ceny Zdeňka Vojtěcha, vstoupil soutěžák Svatopluk Kvaizar, dlouholetý elitní člen továrního rallyového týmu mladoboleslavské Škodovky.

 

Po delší přestávce byl odměněn rovněž Čin roku, kde bylo partnerem vydavatelství IBS motorpress a magazín Oldtimer. Za Čin roku byla označena aktivita Petra Kačírka, Jaroslava Petráska a Vojtěcha Štajfa při realizaci české účasti na mexické veteránské rallye La Carrera Panamericana, která byla zároveň skvělou prezentací naší země ve Střední Americe.

 

Motocyklová Zlatá řídítka pevně sevřel bronzový v MS ve freestylu Libor Podmol, jemuž jen nešťastné zranění zabránilo zaútočit na nejvyšší příčku. Menší repliky trofeje si odnesli jezdci MS v silničních závodech ve třídě Moto3 Jakub Kornfeil a Karel Hanika.

 

Dalším laureátem Ceny Františka Šťastného za zásluhy o motocyklový sport byl prohlášen Květoslav Mašita, v jehož sbírce je mj. deset titulů mistra Evropy v enduru a šestinásobné vítězství ve Světové trofeji při Šestidenní.

 

Vpravdě zlaté oko měl Marian Chytka z Brna. Jeho snímek s názvem Surfování na duně totiž vybrala porota stejnojmenné fotografické soutěže jako nejzdařilejší.

 

Programem provázeli herečka Anna Polívková s ředitelem pořadatelské agentury Sport-Press Petrem Dufkem. Hostům zazpívala Ewa Farna a své umění předvedly světové šampionky ve sportovním aerobiku.

  • Zlatý večer motoristického sportu 2014
  • Zlatý večer motoristického sportu 2014
  • Zlatý večer motoristického sportu 2014