úamk předvedl funkci ecall | Aktuality | autoweek.cz

ÚAMK předvedl funkci eCall

ÚAMK předvedl funkci eCall

16.06.2014 | Rybecký Vladimír | Aktuality

ÚAMK společně s partnery předvedl simulaci velké havárie a následné fungování systému eCall.

Propojení vesmírné technologie se záchranou životů na našich silnicích předvedla prezentace fungování systému eCall, kterou v Praze u Kongresového centra připravil ÚAMK ve spolupráci s dalšími partnery.

 

U příležitosti konference European Space Solutions viděli přítomní simulaci velké dopravní nehody a přínosu systému eCall při záchraně životů. Akci se zúčastnila zásahová vozidla Hasičského záchranného sboru, záchranné služby Hlavního města Prahy a asistenční služby ÚAMK.

 

ÚAMK připravil ukázku fungování informačních systémů společně se společností Vítkovice IT Solutions, Telefónica O2 a v součinnosti s Ministerstvem dopravy ČR a Hasičským záchranným sborem ČR.

 

Simulován byl náraz několika vozidel do nákladního vozu přepravujícího nebezpečný náklad. Z osobních vozů bylo automaticky spuštěno nouzové volání eCall na specializované dispečinky (ÚAMK - 1234, HZS – 112) a řidič nákladního vozu se spojil se střediskem kamionové dopravy. Celou akci doplnila ukázka situace, kdy dojde při havárii k převrácení vozu na střechu. Nejmodernější otočný simulátor ÚAMK ukázal, jak budou cestující situaci prožívat - nikdo z cestujících by nebyl schopen okamžitě zavolat pomoc tak, jako jim to umožní elektronický automatický systém eCall.

 

Systému eCall pomocí elektronického systému a propojení s čidly automobilů dokáže detekovat havárii, počet osob ve vozidle, typ vozidla, místo havárie a další důležité informace. Tyto informace automaticky odešle na linku 112, případně na dispečink ÚAMK a další místa aby mohla být poskytnuta okamžitá pomoc.

 

Jak uvedl ve svém vystoupení před zástupci státní správy a EU prezident ÚAMK JUDr. Oldřich Vaníček, automotoklub se od samého začátku aktivně zapojil do vývoje systému eCall a podílel se na jeho testování. ÚAMK je mezi těmi, kteří prosazují jeho uvedení do života dříve, než předpokládá EU, tedy až v roce 2017.

 

Jak ukázala simulace velké dopravní nehody a ostrého zásahu záchranných složek a asistenční služby ÚAMK před Kongresovým centrem, je tento systém funkční a připraven pro uvedení do života.

  • ÚAMK předvedl funkci eCall
  • ÚAMK předvedl funkci eCall
  • ÚAMK předvedl funkci eCall
  • ÚAMK předvedl funkci eCall
  • ÚAMK předvedl funkci eCall