name | autoweek.cz

Velká Británie plánuje zákaz spalovacích motorů od roku 2030

Velká Británie plánuje zákaz spalovacích motorů od roku 2030

17.11.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Na základě účinného lobbování společností sázejících na rozvoj elektromobility Electric Fleets Coalition hodlá vláda Borise Johnsona přiblížit zákaz prodeje automobilů se spalovacími motory ve Velké Británii už do roku 2030.
Britská vláda pod vedením Theresy Mayové naplánovala zákaz prodeje nových automobilů poháněných spalovacími motory na benzin nebo naftu na rok 2040. Po kritice environmentalistických skupin a vlastního vládního výboru pro změnu klimatu CCC premiér Boris Johnson v únoru přistoupil k posunu tohoto termínu na rok 2035.
 
Nyní Boris Johnson připravuje zákaz prodeje nových automobilů na benzin nebo naftu už od roku 2030. Tento posun termínu má pomoci v úsilí Velké Británie dosáhnout nulových emisí CO2 do roku 2050. Doprava je ve Velké Británii největším zdrojem emisí CO2 - produkuje více než 30 % z celonárodních emisí. Jenže to zahrnuje i leteckou dopravu. Silniční vozidla tvoří přibližně jen 19 % ze všech emisí ve Velké Británii. Elektricky poháněná vozidla podle statistiky SMMT minulý měsíc představovala 7 % z celkového objemu prodeje nových vozidel ve Velké Británii.
 
V září vyzvala koalice 27 společností Electric Fleets Coalition Borise Johnsona, aby britský zákaz prodeje nových automobilů na benzin a naftu posunul už na rok 2030. Koalice se skládá ze společností, které si stanovily ambiciózní cíle v oblasti elektrifikace svých nabídek silniční dopravy. Členové se společně zavázali pořídit si více než 400 000 vozidel s nízkými nebo nulovými emisemi.
 
Na podporu urychlení zákazu potřebuje koalice politickou podporu, která uvolní další investice soukromého sektoru do budování sítí rychlého nabíjení. V rozpočtu na rok 2020 kancléř Rishi Sunak pro tento účel vyčlenil vládní dotace ve výši 500 milionů liber.
 
Koalice rovněž požaduje, aby vláda poskytla dlouhodobou jistotu ohledně programů finančních pobídek pro nákup elektromobilů, a to jak pro firmy, tak pro jednotlivce. Současný program Plug-In Grant má být ukončen v roce 2023. Vyzývá také k větší podpoře britského sektoru výroby akumulátorů a výroby elektromobilů.
 
Zajímavé je, že organizace UK Electric Fleets Coalition nemá ani vlastní webové stránky a informace o svých plánech zveřejňuje prostřednictví americké organizace Climate Group EV100. Ani zde nelze dohledat kdo jsou její členové - je zde pouze uvedeno 92 organizací, které patří do globální skupiny EV100. UK Electric Fleets Coalition byla vytvořená společností BT group, což je skupina nabízející po celém světě komunikační služby, mj. ve Velké Británii budující 5G sítě a provozující televizní vysílání.
 
Minulý týden Boris Johnson potvrdil, že jeho plán bude zveřejněn „brzy“. Podrobně popisuje, že „zaměření na zelené trhy nejen vytvoří tisíce britských pracovních míst, ale také oživí naše plány na dosažení čisté nuly do roku 2050.“ Boris Johnson již představil plán, že každý dům ve Velké Británii by měl být během deseti let napájen elektřinou z větrných farem na moři. Na podporu tohoto plánu představil investiční program ve výši 160 milionů liber. V rámci tohoto závazku vláda zvýšila svůj cíl pro instalovanou kapacitu větrné energie z elektráren na moři do roku 2030 z 30 GW na 40 GW. Johnsonův plán by se měl vztahovat i na nízkouhlíková syntetická paliva pro letectví a malé modulární reaktory. Konzervativní strana už se zavázala, že do roku 2040 vytvoří zařízení pro jadernou fúzi.