většina kupujících hybridy si další nekoupí | Aktuality | autoweek.cz

Většina kupujících hybridy si další nekoupí

Většina kupujících hybridy si další nekoupí

15.05.2012 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Studie společnosti Polk ukazuje na znepokojující trend - většina majitelů vozidel s hybridním pohonem si už další hybrid nekupuje. Přitom bilanci hybridů výrazně vylepšují majitelé vozu Toyota Prius.

Podle průzkumu agentury Polk si při odečtu relativně věrnějších majitelů Toyoty Prius pouhých 22 % majitelů vozidel s hybridním vozidlem opět kupuje hybrid. Celkově i s vozy Prius si v roce 2011 opět zvolilo hybrid 35 % jejich majitelů. To je stejná hodnota jako v roce 2008, ačkoliv v letech 2009 a 2010 se k hybridu opět vracelo 39 % jejich majitelů.

Podle průzkumu většina majitelů hybridů zjišťuje, že je na trhu dostatek aut nabízejících srovnatelnou hospodárnost provozu za mnohem nižší cenu. Výsledkem je, že v USA podíl vozidel s hybridním pohonem na trhu poklesl z 2,9 % v roce 2008 na loňských 2,4 %. Přitom cena benzinu v USA v tomto období výrazně vzrostla.

Ne vše ale je pro výrobce aut s hybridním pohonem tak špatné. Majitelé hybridů totiž vykazují nadprůměrnou věrnost značce - v případě Toyoty Prius se k Toyotě vrací 60 % jeho majitelů a u Hondy Insight 52 % jejích majitelů zůstává věrných značce Honda.

K hybridnímu pohonu se ve velkém ovšem vracejí jen uživatelé Toyoty Prius - 41 % z nich si opět kupuje Prius nebo jiný vůz s hybridním pohonem.

Jen pro porovnání - v České republice je letos podíl vozidel s hybridním pohonem mezi všemi nově registrovanými osobními auty pouze 0,14 %.