vítězem škoda yeti | Aktuality | autoweek.cz

Vítězem Škoda Yeti

Vítězem Škoda Yeti

13.01.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Škoda Yeti zvítězila v 16. ročníku ankety Auto roku 2010 v České republice.

Anketu Auto roku 2010 v ČR vyhlásily jako jedinou oficiální anketu Svaz dovozců automobilů a Sdružení automobilového průmyslu ve spolupráci s generálním partnerem, společností Credium. Výsledky ankety byly vyhlášeny na galavečeru konaném 12. ledna v pražském TOP Hotelu.

Automobil Škoda Yeti získal titul na základě vítězství v anketě Auto roku 2010 v ČR, ve které bylo nominováno 37 automobilových novinek, které byly na český trh uvedeny v období od 1. listopadu 2008 do 30. listopadu 2009. Na druhém místě skončil Volkswagen Golf.

O absolutním vítězství modelu Yeti v anketě pořádané Sdružením automobilového průmyslu a Svazem dovozců automobilů rozhodla 23 členná odborná porota a také výsledky hlasování veřejnosti.

Vozy nominované do ankety byly rozděleny do pěti kategorií a svého vítěze má také každá z nich. V kategorii MPV, kde byly nominovány 4 vozy, vyhrál Peugeot 3008, v kategorii Malé vozy a nižší střední třída (s 12 kandidáty nejsilnější kategorie) zvítězil Volkswagen Golf. V kategorii vozů SUV (8 nominovaných) získala první místo Škoda Yeti, mezi vozy kategorie Střední a vyšší střední třídy (7 adeptů) zvítězil vůz Mercedes-Benz třídy E a v kategorii vozů sportovních (6 adeptů) se na první místo dostal automobil Porsche Panamera.

Předseda odborné poroty Petr Hanke k výsledkům doplňuje: „Hlasování odborné poroty a veřejnosti bylo překvapivě podobné. V obou částech ankety zvítězila Škoda Yeti a na druhém místě se umístil Volkswagen Golf.“

Model Yeti obhájil loňské prvenství vozu Škoda Superb. „Právo užívat titul Auto roku 2010 je pro nás ctí a poděkováním všem zaměstnancům Škoda Auto, kteří se svým úsilím na úspěchu modelu Yeti podílejí,“ řekl předseda představenstva Škoda Auto Reinhard Jung na gala večeru v Praze. „S modelem Yeti jsme přicházeli na trh ve velmi nejisté a turbulentní době na pozadí recese automobilového průmyslu. O to více nás těší, že se nám podařilo nabídnout atraktivní a technologicky vyspělý produkt, který si na trhu během krátké doby získal pevnou pozici,“ dodal Jung.

Sdružení automobilového průmyslu jako spoluvyhlašovatel ankety Auto roku 2010 v České republice vyhlásilo výsledky akce Dodavatel pro Auto roku 2010. Přihlásit se do ní mohli členové Sdružení AP vyrábějící díly nebo příslušenství pro automobily nominované do ankety. Ti výrobci, kteří dodávají své produkty pro Auto roku 2010 v ČR, budou moci používat označení Dodavatel pro Auto roku 2010 v ČR.

Automobilový průmysl je pro českou ekonomiku mimořádně důležitý. Se souhrnnými tržbami více než 600 miliard korun ročně tvoří 20 % průmyslové výroby a 20 % exportu České republiky. Ani českému autoprůmyslu se nevyhnula  ekonomická recese. Přesto však výroba osobních automobilů v našich automobilkách vzrostla a poprvé v historii přesáhla hranici 950 000 vyrobených vozů za rok.

Český automobilový průmysl ale není jen finální výroba automobilů. V posledních letech jsou v souhrnu tržby českých výrobců autodílů a příslušenství vyšší, než tržby našich automobilek. V České republice se vyrábějí díly prakticky pro všechny globální značky. České podniky dodávají do prvovýroby díly na 73 % ze všech 37 nominovaných automobilů, které pocházejí z různých zemí a světadílů. Pokud jde o vozy evropských značek, naše podniky dodávají na všechna nominovaná auta.

Hlasování veřejnosti se v anketě zúčastnilo celkem 68 067 osob. Pro ně byly určeny ceny za více než 750 000 Kč. První cenu, poukaz v hodnotě 600 000 Kč na pořízení některého z automobilů nominovaného do ankety, získala Lenka Václavíková z Vysokého Pole.

  • Vítězem Škoda Yeti
  • Vítězem Škoda Yeti
  • Vítězem Škoda Yeti
  • Vítězem Škoda Yeti
  • Vítězem Škoda Yeti