name | autoweek.cz

Wolfgang Reitzle požaduje brzké ukončení zastavení výroby

Wolfgang Reitzle požaduje brzké ukončení zastavení výroby

30.03.2020 | Vladimír Rybecký | Aktuality

Předseda dozorčí rady společnosti Continental a Linde požaduje, aby současné zastavení výroby brzy skončilo. Jinak se obává nenapravitelných škod a globálního posunu v rovnováze moci s jasným vítězstvím Číny.
Vedoucí dozorčí rady společnosti Continental a Linde a kdysi vrcholný manažer BMW a Fordu Wolfgang Reitzle požaduje změnu strategie v koronavirové krizi: „S každým dalším týdnem dochází k nenapravitelným škodám v naší ekonomice. Mnoho menších společností zemře a nebude možné je oživit. Ale ohroženy jsou také velké společnosti.“
 
Reitzle pokládá za iluzi předpoklad, že stát může zachránit všechny společnosti. Přerušení výroby by proto nemělo trvat příliš dlouho. Příslib spolkového ministra hospodářství Petera Altmaiera, že žádné pracovní místo nebude ztraceno, považuje za iluzi. „Toto zastavení výroby povede k obrovské ztrátě prosperity pro mnoho lidí pokud potrvá déle než čtyři nebo pět týdnů,“ řekl Reitzle pro capital.de.
 
Ukončení odstávky bezprostředně po Velikonocích je pravděpodobně nereálné. „V zásadě by znovuzahájení výroby mělo začít od 20. dubna nebo nejpozději 27. dubna. Bude to dost těžké, ale mnoho společností by to stále dokázalo,“ tvrdí Reitzle.
 
Podle Reitzleho nyní všechny velké společnosti počítají, jak dlouho jim vydrží peníze. Naštěstí je Continental dobře financovanou společností s nízkým zadlužením. „Ani společnost jako je Continental ale nemůže vydržet déle než několik měsíců. Myslím si však, že to je mnoha politikům jasné. Nerozumím ale tomu, proč se lidé každý den dívají pouze na Itálii a Španělsko a ne na Japonsko. Proč se orientujeme na země s dramatickým vývojem a nepoučíme se od těch, které udržují svou ekonomiku v chodu a stále nemají žádný problém?“
 
V automobilovém průmyslu je jasně vidět, jaký problém působí zastavení výroby. Reitzle k tomu řekl: „Po takovémto neplánovaném zastavení výroby potrvá opětovné zahájení produkce déle. Žádný jiný průmysl neintegruje tolik dílů, jednotlivých komponent a materiálů. V našem odvětví se firemní dovolená plánuje rok předem. Zastavení výroby by proto nemělo trvat příliš dlouho, protože poté musíte vzít v úvahu několik týdnů snížené produkce ve fázi náběhu. Je to složitý, globálně rozvětvený a koordinovaný systém, který v takové situaci nelze znovu spustit pouhým stisknutím tlačítka.“
 
Reitzle se obává, že Čína bude po této krizi velkým vítězem a Evropa poraženým: „Jen samotná Itálie bude v průběhu několika let potřebovat trojmístné částky v miliardách eur. Také Američanům hrozí, že tato krize jimi těžce otřese. Tato krize by proto mohla mít za následek tektonický posun desky v globální rovnováze moci.“