za dobrodružstvím s obytnými volkswageny | Aktuality | autoweek.cz

Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny

Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny

28.04.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Aktuální nabídka obytných verzí užitkových vozů Volkswagen pro cestovatele zahrnuje modely California, Caddy Beach a Multivan. Brzy je doplní i obytné varianty vytvořené na bázi nové generace modelu Crafter, který právě přichází do prodeje.
Volkswagen California je nejprodávanějším obytným vozidlem v Evropě. Od představení v roce 1988 obliba těchto vozidel roste s každou další generací. Zatímco Californie T3 bylo vyrobeno 22 000 vozů, rozhodlo se pro T4 39 000 zákazníků a výroba T5 překročila hranici 50 000 vozidel. Od roku 2004 se California vyrábí v závodě Hannover-Limmer, kde se výrobě modelu California věnuje 200 zaměstnanců. Počátkem letošního roku tento model s vysokým podílem ruční práce překonal hranici 75 000 vyrobených vozů, přičemž během roku 2016 vyjelo ze závodu Hannover-Limmer 12 887 těchto vozů.
 
Aktuální California patří k 6. generaci modelové řady T, která byla uvedena na trh ve druhé polovině roku 2015. Zásadním rysem modelové řady California je kromě variabilního multifunkčního interiéru a integrovaného příslušenství výklopné dvoulůžko o rozměrech 1,2 x 2 m v „patře“ pod výklopnou střechou. Další lůžko vznikne rozložením lavice vzadu. California může být vybavena také kuchyňskou linkou s chladničkou, plynovým vařičem a dřezem. Všechny verze mají vnější výšku 1,99 m vhodnou pro běžný provoz bez omezení.
 
Modely California disponují veškerými inovacemi šesté generace modelové řady T od asistenčních systémů přes nejmodernější informační a zábavní systémy, včetně App Connect, až po adaptivní podvozek. Nejnovější generace motorů TDI s výkony od 62 do 150 kW jsou sériově vybaveny sadou BlueMotion Technology se systémem start/stop. Alternativou jsou dva zážehové motory TSI o výkonu 110 kW a 150 kW. V nabídce jsou i dvouspojková převodovka DSG a pohon všech kol 4MOTION.
 
Menším sourozencem je Volkswagen Caddy Beach, jehož předchůdce měl jméno Tramper. Caddy Beach resp. Caddy Maxi Beach je cenově výhodný a praktický obytný vůz vhodný i pro každodenní provoz. Kromě vstupního motoru 1,2 TSI/62 kW (84 k) jsou na výběr také 1,4 TSI/92 kW (125 k), 1,4 TGI/81 kW (110 k) na stlačený zemní plyn CNG a turbodiesely 2,0 TDI s výkony 55 kW (75 k) až 110 kW (150 k). Nabídka motorů pro Caddy Maxi Beach začíná od 75 kW (102 k). Nejvýkonnější vznětové verze lze kombinovat s pohonem všech kol 4Motion a k dispozici je i dvouspojková převodovka DSG.
 
V interiéru Caddy Beach je lůžko 2,0 x 1,1 m. Není-li zapotřebí, slouží lehací plocha jako kryt zavazadlového prostoru. Na přání lze objednat stan, který se připevní k otevřenému zadnímu víku.
 
Mezeru mezi osobními a kempinkovými vozy překlenuje všestranný Volkswagen Multivan, který je použitelný jako MPV se sedmi sedadly, poskytuje až tři lůžka a jako tažné vozidlo si poradí s přívěsem o hmotnosti až 2500 kg. Zákazníci mohou objednávat Multivan ve třech výbavových liniích Trendline, Comfortline (s krátkým nebo dlouhým rozvorem) a Highline. Kromě toho zahrnuje aktuální nabídka také dvě speciální edice PanAmericana a Edition 30.
 
Již vstupní verze je sériově vybavena kolejnicovým systémem, díky němuž lze variabilně měnit uspořádání lavic a otočných samostatných sedadel. Sériová výbava zahrnuje třímístnou lavici ve druhé řadě se sklopným opěradlem a možností lůžkové úpravy. Verze Highline je sériově vybavena multifunkčním stolkem se samostatnými vodicími drážkami, otočnou deskou a přihrádkami. K dispozici je nezávislé horkovzdušné topení s časovým spínačem a druhým akumulátorem.
 
Volkswagen Multivan je již 30 let nejprodávanějším vozem ve svém segmentu - v roce 2016 jich bylo dodáno 123 719 kusů, o 30,6 % víc než v roce 2015. Vrcholné varianty pohánějí motory 2,0 TSI a 2,0 TDI o výkonu 150 kW (204 k) v kombinaci s pohonem všech kol 4Motion a sedmirychlostní dvouspojkovou převodovkou DSG.
 
Už brzy se nabídka obytných vozidel Volkswagen rozšíří směrem vzhůru - o vozidla vytvořená na bázi největší modelové řady, nové generace modelu Crafter. Jednu z prvních variant pro pohodlné cestování Florida Multitalent předvedla firma Schwabenmobil. Co lze od této modelové řady očekávat naznačila renomovaná firma Knaus Tabbert v podobě studie Saint & Sinner.
 
  • Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny
  • Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny
  • Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny
  • Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny
  • Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny
  • Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny
  • Za dobrodružstvím s obytnými Volkswageny