carsharing smilecar slaví půl roku na trhu | Autoservis | autoweek.cz

Carsharing SmileCar slaví půl roku na trhu

Carsharing SmileCar slaví půl roku na trhu

26.09.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Největší carsharingová služba v ČR SmileCar slaví půl roku na českém trhu. Za tu dobu využilo její flotily čítající přes 300 aut více než 4000 zákazníků v pěti krajích České republiky. Počet zápůjček každý měsíc roste a přibývají i nové vozy v nabídce společnosti.
Společnost SmileCar, za níž stojí silný hráč v oblasti dopravy, společnost Leo Express, představila své služby začátkem dubna letošního roku. SmileCar jakožto P2P komunitní služba umožňuje lidem poptávat auta na krátkodobý pronájem nebo naopak jejich auto pronajmout někomu v okolí. Díky propracovanému systému sdílení služba zefektivňuje využívání vozového parku v České republice. Služba SmileCar je uživatelům k dispozici ve většině regionálních měst.
 
Auta společnosti SmileCar najela za půl roku fungování služby už půl milionu kilometrů. Nejdelší trasa v rámci jednoho zapůjčení měřila 8031 km a průměrná doba pronájmu vozu činí 4,5 dne. Od zahájení své činnosti společnost SimpleCar vyplatila majitelům vozů provize ve výši jeden milion Kč.
 
Služba má velký komunitní potenciál a zároveň se neomezuje na žádnou věkovou skupinu. Nejmladšímu registrovanému uživateli je 18 let, nejstaršímu pak téměř 75. Nové vozy přibývají rychlostí průměrně 2-3 auta denně.
 
Novinkou pro majitele vozů je služba Chytré auto, poskytovaná partnerem SmileCar společností T-Mobile. Aplikace umožňuje v reálném čase hlídat i analyzovat data z vozů a mít tak přehled o potenciálních rizicích včetně extrémní jízdy nebo nebezpečného zacházení s vozidlem.
 
Do konce roku by společnost SmileCar chtěla spustit pilotní provoz předávání vozů na dálku. Díky speciálnímu hardwaru v autě si bude moci řidič bez fyzické přítomnosti majitele auto sám auto odemknout a nastartovat.
 
Jan Charouz, CEO SimpleCar, hodnotí dosavadní vývoj jako velmi pozitivní: „Za poměrně krátkou dobu, kdy jsme na trhu, vystoupal počet registrovaných vozů na více než 300 a objem měsíčních zápůjček neustále roste. Naším cílem nadále zůstává poskytnout zákazníkům spolehlivou alternativu k vlastnění auta nebo ke klasické půjčovně.“