nové bmw řady 5 sedan | Nové modely | autoweek.cz

Nové BMW řady 5 Sedan

Nové BMW řady 5 Sedan

06.12.2009 | | Nové modely

Stejně jako tomu bylo ve všech předchozích pěti generacích BMW řady 5, tak i ta nejnovější, v pořadí šestá, stanovuje v segmentu vyšší střední třídy zcela nové standardy v propojení elegance, jízdní dynamiky a komfortu. Za své mimořádné vlastnosti vděčí především zcela nové konstrukci využívající nejmodernější technologie a špičkové výrobní postupy.

Již při pohledu na nové BMW řady 5 nelze přehlédnout jeho sportovně-elegantní vzhled, který se opírá zejména o spojení nejdelšího rozvoru náprav v segmentu a vyvážené proporce s krátkými převisy karoserie. Přehlédnout samozřejmě nelze mírně negativně skloněnou masku chladiče s typickou dvojicí ledvinek, ale také nízkou linii střechy svým tvarem připomínající vozy kupé či tradiční, tzv. Hofmeisterovo zalomení spodní části zadního C sloupku.

Uvnitř nového BMW řady 5 na řidiče čeká moderně navržený interiér, který je orientován na řidiče a spojuje použití nejkvalitnějších materiálů s propracovaným konceptem ovládání. Jednotlivé funkční celky jsou od sebe přirozeně oddělené a mnoho z ovladačů používá pokrokovou technologii Black Panel, jež má tu vlastnost, že prvky, které nejsou v daný okamžik potřeba, jednoduše nejsou vidět. Samozřejmostí je pro všechny modely standardně dodávaný koncept sdruženého ovládání mnoha funkcí iDrive s barevným displejem s úhlopříčkou až 10,2".

Nové BMW řady 5 tradičně stanovuje nové standardy také v otázkách jízdního projevu. Spojuje totiž sportovní obratnost a podmanivost s nebývalou mírou komfortu. Tato kombinace je možná pouze díky použití funkce Dynamic Drive Control, která umožňuje měnit charakteristiku chování automobilu podle aktuálních potřeb řidiče. Tento systém ovlivňuje nejen činnost motoru a převodovky, ale současně také řízení předních i zadních kol, systém elektronicky řízených tlumičů či aktivních stabilizátorů. Vše samozřejmě závisí na dané konfiguraci a výbavě automobilu. V každém případě však řidič má k dispozici buď trojici, nebo čtveřici jízdních režimů, které pokrývají široké spektrum chování vozu od velmi sportovního (režim SPORT+) až po komfortní (režim COMFORT).

Dokonalá souhra všech aktivních systémů podvozku by nebyla možná bez vyspělého podvozku zabudovaného v tuhé karoserii. Stejně tak jako nové BMW řady 7, i nová generace BMW řady 5 má přední nápravu tvořenou dvojitými příčnými rameny. Vzadu je použita patentovaná víceprvková zadní náprava Integral-V.

Konstrukce karoserie je další specialitou nového BMW řady 5. Její tuhost v krutu totiž byla ve srovnání s příkladným předchůdcem zvýšena o nezanedbatelných 55 %. Tohoto výsledku, který má pozitivní vliv na jízdní vlastnosti, komfort, spotřebu paliva, ale také bezpečnost, se podařilo dosáhnout promyšleným používáním různých materiálů. V konstrukci vozu se proto kombinují hliníkové slitiny s různými druhy vysokopevnostních ocelí. Příkladem je v tomto směru například použití hliníku pro dveře, kapotu motoru či přední blatníky.

Asi nelze očekávat nic jiného, než že nové BMW řady 5 je opět etalonem z pohledu dynamiky a úspornosti. To platí beze zbytku pro všechny použité motory, jež pokrývají výkonové spektrum od 300 kW/407 k dvojitě přeplňovaného osmiválce BMW TwinPower Turbo typu BMW 550i až po 135 kW/184 k nového čtyřválcového turbodieselu modelu BMW 520d. Zatímco prvně jmenovaný se vyznačuje dynamikou obvyklou u sportovních automobilů, druhé zmiňované provedení, vybavené například funkcí Auto Start Stop, naopak nejnižší spotřebou paliva v segmentu, která má hodnotu 5,0 l/100 km.

Mezi těmito modely se nachází trojice vyspělých zážehových šestiválců v modelech BMW 535i (225 kW/306 k), BMW 528i (190 kW/258 k) a BMW 523i (150 kW/204 k). Nechybí samozřejmě ani pověstné řadové šestiválcové turbodiesely v modelech BMW 530d (180 kW/245 k) a BMW 525d (150 kW/204 k). Pro všechny je standardem plnění emisních norem EU5 a současně vzhledem ke svým výkonům i příkladná spotřeba paliva, která je důsledkem cílené aplikace technologií z konceptu BMW EfficientDynamics.

S výjimkou nejvýše postaveného modelu BMW 550i jsou všechny modely standardně vybaveny šestirychlostní přímo řazenou převodovkou. Na jejím místě se ale může na přání objevit zcela nová osmirychlostní samočinná převodovka, jež je standardní výbavou modelu BMW 550i. Pro sportovněji laděné řidiče je navíc připravena její sportovnější verze s nově navrženými řadicími páčkami na volantu. Pravou z nich se řadí vyšší a levou nižší rychlostní stupně - přesně tak, jak je tomu ve vozech BMW M.

Při vývoji nového BMW řady 5 se značný důraz kladl na nejmodernější asistenční systémy, které jsou u BMW sdružené v projektu BMW ConnectedDrive. I to je důvod, proč ve výbavě nového BMW řady 5 může kromě jiného být například adaptivní tempomat s funkcí Stop & Go, Head-Up displej, ukazatel rychlostních limitů, systém upozornění před nechtěným opuštěním jízdního pruhu, monitoring mrtvého úhlu vnějších zpětných zrcátek a mnoho dalšího.

Nové BMW řady 5 je navrženo tak, aby v segmentu vyšší třídy v mnoha směrech stanovilo zcela nové standardy. Je proto automobilem, který k typické a dále zvětšené radosti z jízdy přidává také radost z nabízeného komfortu a v neposlední řadě i vědomí nejvyšší míry ochrany. To vše v esteticky velmi povedeném celku, jenž dokáže vyvolat mnoho emocí.

 

 

  • Nové BMW řady 5 Sedan
  • Nové BMW řady 5 Sedan
  • Nové BMW řady 5 Sedan
  • Nové BMW řady 5 Sedan
  • Nové BMW řady 5 Sedan