čtvrtý šéf za 18 měsíců | Aktuality | autoweek.cz

Čtvrtý šéf za 18 měsíců

Čtvrtý šéf za 18 měsíců

13.08.2010 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Šéf GM Ed Whitacre překvapil oznámením, že hodlá 1. září oznámit svůj odchod. Jeho nástupcem se stane dosavadní šéf představenstva GM Dan Akerson. Jisté je, že firma, většinově vlastněná státem, opět nebude mít šéfa z detroitských kruhů.

V podstatě jde o náhradu jednoho šéfa, jenž přišel z jiné velké společnosti jiným, jenž rovněž přišel z odvětví mimo automobilový průmysl. Ukazuje to, že představenstvo, jinými slovy americká vláda, kanadská vláda, odboráři z UAW a držitelé dluhopisů, ani nadále nevěří lidem, kteří vyrostli v Detroitu.

Texasan Ed Whitacre (68) byl povolán do vedení GM z nejvyšší funkce v AT&T, zatímco Akerson (61) má za sebou působení na čele společností XO Communications (1999-2003), Nextel Communications (1996-2001) a General Instrument (1993-1995). Naposledy před příchodem k GM byl generálním ředitelem koncernu Carlyle Group, společnosti dobře zavedené na Wall Streetu, ale také spojované s velmi pochybnými kontakty, což odhalil film Fahrnheit 911 (mimochodem - Akerson vystudoval universitu a začínal u námořnictva).

Whitacre odejde z funkce výkonného šéfa k 1. září a post předsedy představenstva opustí na konci prosince, kdy i tuto funkci předá Akersonovi. Whitacreho do funkce předsedy představenstva nově ustavené společnosti jmenovala americká vláda v červnu 2009. Ač zprvu tvrdil, že je to jen přechodná záležitost, od 1. prosince vystřídal Fritze Hendersona i na postu nejvyššího výkonného šéfa a začal posilovat své postavení.

Whitacre tvrdí, že Akerson s ním sdílí stejné představy o budoucím směrování GM. Whitacre  si během osmi měsíců na čele GM nezískal větší uznání v automobilovém průmyslu. Jeho odchod proto není zase tak velkým překvapením. Překvapující ale je jeho načasování, protože jej Whitacre oznámil na konferenci, při níž prezentoval hospodářské výsledky dosažené ve druhém čtvrtletí. Stalo se tak tedy v době, kdy GM hlásí růst obratu, příjmů i prodeje aut za první pololetí a v předvečer zahájení opětovného obchodování s akciemi GM na burze. Postavení GM se natolik zlepšilo, že získalo provozní úvěr ve výši 5 miliard dolarů od 15 významných bank.

Akerson se stane už čtvrtým šéfem GM během 18 měsíců, tedy od doby, kdy americká vláda půjčkou 50 miliard dolarů GM zachránila před bankrotem (přesněji řečeno umožnila zhroucení původní předlužené firmy a aktiva převedla do nově ustavené) a přitom vyhodila Ricka Wagonera, jenž stál v čele GM od roku 2000.

Ač ani Dan Akerson není "člověk od aut", jeho přijetí analytiky automobilového průmyslu je všeobecně mnohem příznivější, než tomu bylo u Whitacreho, jenž se často stával terčem vtipů pro jeho naprostou neznalost problematiky. Akersonovou výhodou je skutečnost, že ve vedení GM působí už od července 2009 Jeho důležitou předností je i to, že ve vedení Carlyle Group řídil aktivity nejen v USA, ale i v Asii a Evropě a měl na starosti i činnost v několika oborech včetně financí a budování infrastruktury. Právě znalost finančních záležitostí je pokládána za jeho nejsilnější stránku, i když pro tuto oblast bude mít specialisty. Na druhou stranu je jeho jmenování všeobecně přijímáno jako překvapení. Většina analytiků přiznává, že o jeho činnosti ve vedení GM dosud nikdy neslyšela...

Všeobecně se nepředpokládá, že by výměna na nejvyšším postu byla spojena s dalším kolem dramatických změn na nejvyšších místech GM, k nimž v posledních měsících pod Whitacreho vedením došlo.

Připomeňme, že před lety byl s velkou nedůvěrou přijímán příchod Alana Mullalyho od Boeingu do vedení Fordu. Dnes už nikdo nepochybuje o tom, že díky Mullalymu Ford prošel nejlépe z velkých automobilek hospodářskou krizí a jeho ekonomická situace je mnohem stabilnější i než v případě nového GM.