panoramatická prosklená střecha rapidu spaceback | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Panoramatická prosklená střecha Rapidu Spaceback

Panoramatická prosklená střecha Rapidu Spaceback

13.10.2013 | Rybecký Vladimír | Trendy

Jedinečný výhled z  Rapidu Spaceback díky velké panoramatické prosklené střeše, kterou ve středočeských Hořovicích vyrábí firma Saint-Gobain Sekurit, je jedním z největších lákadel nového automobilu Škoda Rapid Spaceback.

Společnost Saint-Gobain Sekurit v Hořovicích nedaleko Berouna vyrábí střešní sklo pro nejnovější model mladoboleslavské automobilky Škodu Rapid Spaceback. Vyrobit takové sklo není vůbec lehký úkol. Na výrobu náročné sklo splňuje všechny předepsané testy výrobce automobilů. 

„Kvůli velikosti a komplexitě jde o jednu z nejsložitějších geometrií skla, kterou máme v portfoliu. Díky vysoké míře technických kompetencí a zkušenostem našich pracovníků závod vlastně ani jiná než složitá skla nevyrábí“ říká Martina Hasmanová, ředitelka Saint-Gobain Sekurit v Hořovicích.

Pro výrobu panoramatického střešního skla se používají stejné technologie jako pro čelní skla. Oproti běžným střešním oknům, která se v případě nehody rozbijí na tisíce kousků a vysypou, musí panoramatické sklo splňovat vysoké bezpečnostní požadavky. Proto se využívá technologie dvou skel s bezpečnostní fólií uprostřed.

Panoramatická střecha sahá od hrany čelního skla až na záď a interiéru automobilu dodává vzdušnost a světlost. Sklo samotné je silnější než běžné čelní sklo a to díky své velikosti téměř 2 m2. Z běžných 4,5 mm se síla skla zvýšila na 5 mm. Sklo samotné má hmotnost 22,8 kg. Tepelný komfort pasažérů zaručuje kombinace tmavě zeleného a šedého skla ve střeše. Uvnitř zabudovaná anténa zase praktičnost z pohledu řidiče, který na ni nemusí myslet při cestě do myčky aut, a i linie vozu jsou co nejčistší bez rušivých částí.