aplikace hledají volná parkovací místa i nabíjecí stanice | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Aplikace hledají volná parkovací místa i nabíjecí stanice

Aplikace hledají volná parkovací místa i nabíjecí stanice

12.12.2020 | | Trendy

Aplikace ChargeUp a Zaparkuj.to od Unicornu pomáhají řidičům i vedení města. Obě se provozují na cloudové platformě Microsoft Azure.
Podle analýz ministerstva průmyslu a obchodu má v roce 2025 na českých silnicích jezdit až 100 000 elektromobilů. Jenže růst elektromobility brzdí mnoho faktorů, především se potýkají s nedostatečnou sítí nabíjecích stanic. Majitelé elektromobilů proto musejí podrobněji plánovat své cesty. Pomocí jim při tom je moderní technika. Praktická digitální řešení umožňují monitorovat nabíjecí stanice a místa k parkování.
 
Internet věcí hlídá obsazenost i spotřebu a upozorňuje na poruchy
Aplikace ChargeUp z dílny technologické společnosti Unicorn řidičům pomáhá najít a vybrat volnou nabíjecí stanici v okamžiku, kdy potřebují dobít své elektrické auto. Řešení začala jako jedna z prvních ve svých areálech nabízet Škoda Auto prostřednictvím své dceřiné společnosti Ško Energo.
 
Přes aplikaci ChargeUp firma provozuje 267 nabíjecích stanic různých typů a výrobců. Řešení nepřetržitě na dálku monitoruje fungování stanic a upozorňuje operátory na poruchy, výpadky nebo jiné nežádoucí situace. Systém také průběžně vyhodnocuje shromážděné údaje o spotřebě a výpadcích, zobrazuje je ve formě reportů a připravuje podklady pro zpracování a vyúčtování nákladů v podnikovém systému.
 
Inspirováni společností Škoda Auto začali toto řešení využívat i její prodejci. Aplikaci ChargeUp pro své zaměstnance i zákazníky využívá také řetězec supermarketů Billa a od června letošního roku si přes ní mohou své elektromobily dobít v obchodním centru Galerie Vaňkovka také obyvatelé a návštěvníci brněnské metropole.
 
Pomocník pro řidiče a užitečná data pro města
Moderní technika neusnadňuje život jen majitelům elektromobilů, ale napomáhá i řešení dalších problémů spojených s mobilitou. Hledání volných parkovacích míst ulehčuje řešení nazvané Zaparkuj.to. Slovenskému městu Žiar nad Hronom tento systém pomohl vytvořit základ celé městské koncepce parkování. Město vytvořilo rezidentská parkovací místa a v jejich rámci také zpoplatněné zóny. Pomocí aplikace a s podporou parkovacích senzorů, umístěných na parkovacích místech, tak město efektivně kontroluje úhradu parkovného i to, zda jsou řidiči oprávněni parkovat na vyhrazených místech pro ZTP (invalidy). Parkovací senzory jsou umístěny i na místech, kde jsou řidiči zvyklí parkovat přestože to tam není dovoleno.
 
Aplikace Zaparkuj.to řidiče navede přes mobilní telefon na volné parkovací místo a umožní mu zaplatit parkovné kartou nebo SMS. Pokud řidič parkuje na zakázaném místě, aplikace ho na to upozorní.
 
„Zaparkuj.to šetří řidičům čas a peníze. Město coby provozovatel systému má díky sběru informací a dat o vytíženosti a obsazenosti parkovacích míst možnost analyzovat každé jedno parkovací místo. To nám pomáhá optimálně nastavit parkovací systém v našem městě,“ vysvětluje tajemník Městského úřadu Žiaru nad Hronom Ing. Juraj Miškovič.
 
Základem systému ChargeUp a řešení Zaparkuj.to je připojení vícero zařízení vybavených čidly ke sběru dat přes internet věcí. Obě řešení se provozují na cloudové platformě Microsoft Azure, která umožňuje sběr velkého objemu dat, jejich rychlé vyhodnocování a pružné navyšování či snižování kapacity podle skutečné potřeby ze strany uživatelů. Díky úspěšnému fungování a přínosům řešení pro rozvoj měst se společnost Unicorn stala finalistou ocenění Microsoft Awards 2019 v kategorii Veřejná správa a rozvoj moderního města.

  • Aplikace hledají volná parkovací místa i nabíjecí stanice
  • Aplikace hledají volná parkovací místa i nabíjecí stanice