hlasujte v soutěži e.on energy globe | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe

Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe

21.06.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

V Praze byly slavnostně představeny nominované projekty 9. ročníku prestižní ekologické soutěže e.on Energy Globe Awards. O vítězích pěti kategorií rozhodne veřejnost v online hlasování.
Startuje hlasování veřejnosti o vítězích 9. ročníku ekologické soutěže e.on Energy Globe. Do šesti kategorií soutěže se přihlásilo celkem 260 projektů. Odborná porota vybírala dva nejlepší projekty zaměřené na úsporu energií a ochranu přírody v kategoriích Obec, Kutil, Firma, Mládež a Stavba. Jednomu ze dvou nominovaných projektů v každé kategorii mohou nyní lidé poslat svůj hlas na webu soutěže www.energyglobe.cz. Každý hlasující může vyhrát auto Škoda Citigo G-Tec na rok zdarma nebo další zajímavé ceny.
 
„Novinkou 9. ročníku soutěže je způsob zvolení celkového vítěze. Letos o něm totiž rozhodne odborná porota Akademie věd ČR. I letos v soutěži figuruje kategorie Nápad, která patří všem nezrealizovaným projektům se zaměřením na úsporu energií či ochranu životního prostředí. Nominace v této kategorii budeme znát až koncem září. Vítěze vybíráme sami za pomoci odborníků,“ říká člen představenstva e.on Energie Martin Dvořák.
 
V kategorii Obec nominovali odborníci jihomoravskou obec Šitbořice, která provozuje unikátní systém třídění odpadu, do něhož přímo zapojuje místní obyvatele. Za čtyři roky se podařilo snížit objem netříděného komunálního odpadu na méně než polovinu, což je o 290 t ročně méně. Proti ní stojí město Hronov, kde se od roku 2011 podařilo snížit energetickou náročnost městských budov – zateplit školy či modernizovat kotelnu městského divadla. Modernizace kotelen a osvětlení je financována z budoucích úspor (metoda EPC).
 
Společnost BSB Prádelny uspěla v kategorii Firma se svou ekologickou prádelnou v Olomouci, jež odebírá energii a teplo z blízké bioplynové stanice a využívá ekologicky odbouratelné prací prostředky. Projekt byl realizován po čtyřech letech řešení technických problémů a boje s administrativními překážkami. O nominaci se dělí s obchodním řetězcem Lidl, který v pražských Průhonicích zprovoznil první energeticky úsporný supermarket v České republice. Do konce roku by těchto prodejen nové generace mělo být v provozu 22 z celkového počtu 234.
 
V kategorii Mládež komisi zaujala studentská architektonická soutěž Český ostrovní dům s ambicí stavět energeticky soběstačné domy s minimálními nároky na dodávku energie ze sítí. První stavby by se měly realizovat v roce 2018, zatím studenti své nápady sdílejí na internetu se všemi zájemci. Druhou nominaci získal původně studentský projekt Rekola, jenž podporuje veřejné sdílení kol (bikesharing). Zaparkované růžové kolo si lze půjčit, neomezeně na něm jezdit a kdekoliv ho uzamknout pro dalšího cyklistu. Cena služby, provozované v Praze, Brně, Českých Budějovicích, Olomouci a Teplicích, je 32 Kč/hod nebo paušálně 320 Kč/měsíc.
 
V kategorii Kutil, která je v celosvětovém kontextu soutěže českým unikátem, letos nebylo vybráno žádné nekonvenční vozidlo. Porota ocenila projekt Tomáše Nezvala z Plumlova, který do soutěže přihlásil své digitální zařízení BeeSpy. To díky citlivému měření různých veličin nabízí českým včelařům přesné informace o stavu jejich včelstva. Monitoring včelí aktivity bude v soutěži soupeřit s projektem Recyklovaná móda, za nímž stojí studenti Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě. Z nepotřebného odpadu díky studentům vzniká surovina pro nové praktické výrobky. Studenti navíc vytvořili videonávody ukazující možnosti využití tříděného odpadu.
 
V  kategorii Stavba
byl nominován ekologický rodinný dům šetrně zasazený do činžovního vnitrobloku, a jehož střechu tvoří mokřadní porost schopný vyčistit odpadní vodu na základě přirozených biologických procesů a chytře využívá vyprodukovanou energii. Jeho konkurentem v soutěži je developerský projekt z pražských Malešic s názvem Ecocity. Jedná se o bytové domy postavené v energeticky pasivním standardu.
 
Pro vítěze jednotlivých kategorií mohou lidé hlasovat na webu soutěže www.energyglobe.cz až do 30. září. Slavnostní vyhlášení vítězů proběhne 9. října ve Fóru Karlín. Nejlepší projekty obdrží řadu cen od partnerů soutěže.
  • Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe
  • Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe
  • Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe
  • Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe
  • Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe
  • Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe
  • Hlasujte v soutěži e.on Energy Globe