saic kupuje 6 % v gm korea | Aktuality | autoweek.cz

SAIC kupuje 6 % v GM Korea

SAIC kupuje 6 % v GM Korea

13.04.2011 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Největší čínská automobilka kupuje 6 % podílu v jihokorejské pobočce GM v rámci několika oznámených akvizic.

Společnost SAIC rovněž souhlasila s nákupem výrobců dílů a dalších podniků od své mateřské společnosti v hodnotě 32 miliard yüanů (4,9 miliardy dolarů). Cílem je získat kontrolu nad dodávkami dílů a zvýšit rychlost vývoje nových modelů.

Společnost, jež v Číně vyrábí automobily ve spolupráci s GM získává 6 % jihokorejské pobočce GM. SAIC za nákup zaplatí vydáním 1,73 miliardy nových akcií. Akvizice automobilce SAIC pomůže při vývoji elektrických a hybridních vozů. Vede ji k tomu vládní podpora hospodárných vozů ve snaze snížit znečištění a zredukovat dovoz ropy do největšího trhu s automobily na světě.

Čínské státní společnosti jsou vedeny k tomu, aby prodávaly aktiva evidovaným společnostem a zlepšily tak transparentnost svých financí. Podle analytika z CSC International Holdings v Šanghaji Hana Wiqiho bude SAIC po získání podílu v GM DAT schopna mnohem těsněji spolupracovat s dodavateli dílů. „Obchod je rovněž odezvou na vládní požadavek na reorganizaci automobilového průmyslu.“

V rámci tohoto obchodu společnost SAIC získá 60 % na v Šanghaji kotovaném výrobci dílů Huayu Automotive Systems. Získá rovněž podniky pracující na vozidlech poháněných alternativní energií, stejně tak jako vývozní a logistické společnosti. „Transakce je ve shodě s generální linií vlády usilující o zabezpečení aktiv ve vlastnictví státu,“ řekla mluvčí SAIC v Šanghaji Judy Zhu.

Akvizice podílu GM Korea dále posílí vazby mezi automobilkou SAIC a GM. SAIC již spolupracuje s GM ve dvou čínských podnicích a má podíl v indickém podniku vlastněném GM. V loňském roce automobilka SAIC nakoupila při první veřejné nabídce akcií GM akcie za 500 milionů dolarů, byť se původně očekávalo, že bude mít zájem o mnohem větší podíl.

SAIC také provozuje společný podnik s Volkswagenem (vyrábí mj. i vozy Škoda). V loňském roce společnost téměř zdvojnásobila svůj čistý příjem na 13,7 miliard yüanů když se prodej automobilů zvýšil o 32 %  na 3,58 milionu vozů, tedy stejnou měrou jako celý čínský automobilový trh. Společnost SAIC očekává, že v letošním roce prodej stoupne o 12 % na 4 miliony vozů. Prodej zvyšuje poptávka po sedanech Volkswagen Passat, kompaktech Buick Excelle a sedanech vlastní značky Roewe.

Prodej vozů se letos v Číně zpomalil poté, co vláda opětovně zavedla 10% daň na malé vozy a po etapách stahuje dotace pro koupi na protiúčet ve venkovských oblastech. Vláda také v letech 2011 až 2015 začne regulovat vlastnictví automobilů ve městech s více než 10 miliony obyvatel aby zamezila dopravním zácpám a znečištění vzduchu. V roce 2010 byl podíl SAIC na domácím trhu asi 20 %. Podíl automobilky Dongfeng Motor Group, která vyrábí automobily s Hondou a Nissanem, je podle údajů Čínské asociace automobilek CAAM asi 11 %.