rizikoví řidiči si mohou na povinném ručení připlatit až 80 % | Tiskové zprávy | autoweek.cz

Rizikoví řidiči si mohou na povinném ručení připlatit až 80 %

Rizikoví řidiči si mohou na povinném ručení připlatit až 80 %

29.01.2020 | | Aktuality

Konec roku průměrná cena povinného ručení zakončila na hodnotě 7655 Kč, což je nevyšší hodnota za historicky sledované období od srpna 2019. Za uvedenou částku bylo podle Broker Consulting POVIndex možné sjednat povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI/85 kW.
Zvýšení cen dolehlo zejména na menší města, protože v prosinci pokračovalo zmenšování rozdílů výše povinného ručení mezi Prahou a menšími městy velikosti Benešova. K hodnotě POVIndexu má hlavní město +10,4 % a menší města -13,2 %. Jedná se o průměrné sazby, u jednotlivých pojišťoven se mohou ceny lišit. V průměru došlo ke zdražení některých pojišťoven o 2 %.
 
„Pokud se zpětně ohlédneme za celým rokem 2019, tak se povinné ručení zvýšilo v průměru o 4 %. Patrný je trend, kdy se jednotlivé pojišťovny stále více snaží o rozlišení klientů a hledají cesty, jak penalizovat rizikové skupiny a nižší cenou naopak odměňovat řidiče, kteří jezdí bezpečně. Rizikoví motoristé si mohou připlatit až 80 % navíc,“ shrnuje vývoj analytik neživotního pojištění Broker Consulting Jiří Váchal.
 
Z povinného pojištění z provozu vozidla se ročně uplatňuje 300 000 škod. U osobních vozidel dochází ke škodě v průměru u 36 řidičů na každých 1000 pojištěných vozidel. U mladých řidičů je riziko daleko vyšší. Vezme-li věkovou skupinu 18 let, tak nehodovost se objevuje u  každého pátého motoristy. Finanční objem škod v roce 2019 byl téměř 11 miliard korun, což za pět let znamená nárůst o 7 miliard korun.
 
„Novinkou počátku roku 2020 je, že řidiči, respektive majitelé a provozovatelé vozidel, mají menší možnost výběru při sjednávání povinného ručení, a to z 11 pojišťoven na trhu. Došlo k dlouho očekávanému sloučení dvou velkých hráčů pod značku Generali Česká pojišťovna. Vznikl tak konglomerát mající pod křídly nejvíce pojištěních vozidel na českém trhu,“ upozorňuje Jiří Váchal. 
 
Broker Consulting POVIndex ukazuje průměrnou cenu za typické povinné ručení pro nový vůz Škoda Octavia 1,6 TDI/85 kW. Typ vozu byl vybrán proto, že je typickým zástupcem vozů, které používají české domácnosti. Pojištění zahrnutá do POVIndexu obsahují nejvyšší možné krytí. Pojištění dostupná na trhu ale nemají identický rozsah krytí. Vždy je potřeba posuzovat nejenom cenu, ale také rozsah benefitů (zejména asistenčních služeb) ve vztahu k potřebám řidiče (jak moc jezdí? na jaké vzdálenosti? jak si představuje servis od pojišťovny v případě nehody?). Rozdíly v pojištěních jsou například v limitu pro opravu na místě, v limitu pro vzdálenost hrazeného odtahu případně v možnosti náhradního vozidla.
 
Broker Consulting POVIndex je dlouhodobým spolehlivým ukazatelem ceny za pojištění z provozu motorového vozidla. Kdokoli chce zjistit, jak se historicky vyvíjely ceny za povinné ručení, nebo chce sledovat aktuální trend cen, získá tyto informace z POVIndexu. Je dobrou pomůckou řidičům pro orientaci při koupi automobilu.