name | autoweek.cz

EU: Financování programu Green Deal bude klíčové pro fázi obnovy

EU: Financování programu Green Deal bude klíčové pro fázi obnovy

10.04.2020 | Vladimír Rybecký | Trendy

EU připomíná, že i když evropské státy bojují s pandemií koronaviru, nesmějí ztratit ze zřetele cíl týkající se klimatické neutrality. Evropská komise po jednání 8. dubna oznámila, že financování ekologických programů bude klíčovým bodem fáze obnovy.
Nejvyšší představitelé EU zahájili veřejné konzultace o „Obnovené strategii udržitelného financování“, která je součástí souboru opatření v hodnotě 1 trilionu eur směřujícího k tomu, aby se evropské hospodářství do roku 2030 stalo ekologičtějším.
 
„V současné době bojujeme s ohnisky koronaviru, ale nesmíme ztrácet ze zřetele naše dlouhodobé cíle udržitelnosti, včetně toho, aby se Evropa do roku 2050 stala klimaticky neutrální. Vytváření udržitelnější a odolnější ekonomiky bude klíčovým bodem fáze obnovy a obnovená strategie udržitelného financování bude nezbytná pro mobilizaci tolik potřebného kapitálu,“ řekl ve středu výkonný viceprezident Evropské komise pro ekonomiku Valdis Dombrovskis.
 
Cílem obnovené strategie bude podpořit ekologické investice úplným začleněním „klimatických a environmentálních rizik do finančního systému“, uvedla ve středečním prohlášení Komise s tím, že má v úmyslu přijmout aktualizovaný plán zelených financí ve druhé polovině roku 2020.
 
„Zatímco veškerá pozornost se správně zaměřuje na pandemii, dlouhodobé cíle Evropské unie v oblasti klimatu a životního prostředí zůstávají stejně důležité jako v době před krizí. Probíhající epidemie koronaviru zdůrazňuje zásadní potřebu posílit udržitelnost a odolnost našich ekonomik v budoucnosti,“ uvedla výkonná ředitelka EU Ilze Juhansoneová.
 
Společný dopis - navržený Dánskem - požaduje, aby se program Green Deal stal „plánem pro správné rozhodování a reakci na hospodářskou krizi při přeměně Evropy v udržitelnou a uhlíkově neutrální ekonomiku.“ Varuje před „pokušením o krátkodobá řešení u nichž hrozí, že Evropa bude v nadcházejících desetiletích vystavena ekonomice závislé na fosilních palivech.“  Dánská výzva již získala podporu Finska, Francie, Litvy, Lucemburska, Německa, Nizozemska, Španělska a Švédska, zatímco Portugalsko a Slovinsko zvažují, zda se připojit.
 
Jedním z významných aspektů závazku je, že Komise má v úmyslu rozšířit rozsah zelených financí tak, aby přesáhly hranice EU. „Strategie udržitelného financování bude hrát důležitou roli, protože Evropa přechází od stabilizace k fázi stimulace a obnovy a zajistí, aby oživení bylo zelené a udržitelné v souladu s vizí stanovenou v rámci evropského závazku Green Deal. Nová strategie předkládá ambiciózní globální rozměr se silnou úlohou evropských finančních mechanismů. Tento mezinárodní prvek nového strategického přístupu Evropy je nesmírně vítán,“ uvedla vedoucí pro finance programu think-tanku pro změnu klimatu E3G Kate Levicková.
 
Veřejná online konzultace je otevřena do 15. července 2020.