mazda vyvíjí bioplast | Trendy | autoweek.cz

Mazda vyvíjí bioplast

Mazda vyvíjí bioplast

28.12.2014 | Rybecká Ivana | Trendy

Sportovní vůz Mazda MX-5 Miata bude jen těžko někdo řadit na špici seznamu řady „zelených automobilů“. Nicméně pro modelový rok 2016 se stane prvním vozidlem, jež bude používat díly vyrobené z nového bioplastu.

Základem plastu jsou místo ropy materiály rostlinného původu a není potřeba jej natírat. Mazda dosud nezveřejnila technické podrobnosti o složení plastu, jež vyvíjela v rámci partnerství s Mitsubishi Chemical Corporation. Popisuje jej však jako mimořádně odolný vůči povětrnosti, teplu, poškrábání a nárazu.

 

Materiál je údajně velmi dobře tvarovatelný, odolný jako tradiční ABS plasty a je možné jej obarvit aditivy a barvivy (probíhá jejich patentování) tak, aby získal „hluboký odstín zabarvení, zrcadlovou povrchovou úpravu vyšší kvality než jaké je možné dosáhnout u tradičního lakovaného plastu“. Odstranění nutnosti nátěru sníží emise těkavých organických sloučenin, což omezí negativní působení Mazdy na životní prostředí.

 

U nové Mazdy MX-5 budou z tohoto materiálu vyrobeny části interiéru, avšak další sériově vyráběné modely jej budou využívat i pro některé komponenty karoserie.

 

Mazda se vývoji technologií využívajících biomasu věnuje řadu let. Již dříve vyvinula v automobilovém průmyslu první využívanou biotkaninu vyrobenou výhradně z rostlinných vláken, která se používá u čalounění sedadel, a také polypropylen vyráběný z rostlinného odpadu, jenž je vhodný pro použití v interiéru.