avia představila nový vůz i prostory pro výrobu | Doprava | autoweek.cz

Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu

Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu

06.09.2017 | Rybecký Vladimír | Aktuality

Tradiční česká značka Avia se vrací na trh. Již na podzim tohoto roku opět zahájí výrobu lehkých nákladních vozidel řady D v novém provozu v Přelouči. Už také představila nový vůz Avia řady D ve verzi Euro 6 s obchodním názvem Initia.
V Přelouči se uskutečnilo slavnostní představení nových vozů Avia a otevření výrobního areálu. Představení nového vozu Avia řady D emisní třídy Euro 6 s obchodním názvem Initia se kromě managementu holdingu Czechoslovak Group (CSG) zúčastnila řada hostů v čele se starostkou Přelouče Irenou Burešovou, primátorem Pardubic Martinem Charvátem, hejtmanem Pardubického kraje Martinem Netolickým či náměstkem ministra průmyslu a obchodu Tomášem Novotným.
 
Společnost Avia byla vždy neodmyslitelně spjata s továrnou v Letňanech. Její novodobá historie se ovšem začíná psát v Pardubickém kraji v Přelouči, kam se výroba z Letňan přestěhovala. Slavnostnímu odhalení nových vozů Avia předcházela zahajovací show, znázorňující znovuoživení značky Avia, která se probouzí k letu stejně jako pták s roztaženými křídly v logu společnosti, a taneční představení s baletkou Národního divadla Pavlínou Červíčkovou. To symbolicky propojovalo dva živly: vzduch a zemi, tedy živly, které hrají podstatnou roli v historii společnosti Avia. V minulosti se jednalo o výrobu letadel, dnes o produkci nákladních vozů.
 
Po slavnostním aktu odhalení nových vozů následovala komentovaná prohlídka výrobních prostor. Automobilka představila pozvaným hostům prostor motorárny, kde se kompletují pohonná ústrojí, včetně montáže motoru, spojky i převodovky a dalších součástí. Dále Avia prezentovala prostory pro kompletaci kabin, kde se montují jejich interiéry i exteriéry, svařovací linku, kde se bodově svařují podsestavy, a kompletaci skeletu kabiny.
 
Kompletní nový typ nákladního automobilu byl k vidění na hlavní montážní lince, která se skládá ze šesti taktů, na nichž pracovníci postupně provádějí kompletaci jednotlivých podsestav vozu a oživení automobilu. Z této linky již nové Avie odjíždějí na výstupní kontrolu a k závěrečnému testování.

Řekli nám v Přelouči
„Slavnostním otevřením automobilky jsme zakončili první etapu oživení tradiční značky Avia, kterou jsme zahájili v minulém roce koupí podniku od indických vlastníků. Automobilka v České republice čtyři roky nevyráběla. Proto bylo potřeba ji od základů kompletně znovu vybudovat. Sice už máme zkušenosti s kopřivnickou Tatrou, kterou jsme převzali rovněž v těžké situaci a dokázali jsme ji postavit na nohy, podstatný rozdíl ale spočívá v tom, že Tatra nikdy, na rozdíl od Avie, nepřestala vyrábět. Právě produkci Tatra Trucks bude Avia Motors s vozy do hmotnosti 12 tun skvěle doplňovat. Děkuji celému týmu Avie v čele s generálním ředitelem Ivanem Fišákem, že jsme se společně dostali až sem, na start nové etapy v historii tradiční značky Avia,“ řekl Jaroslav Strnad, majitel holdingu Czechoslovak Group.
 
„Přestože se Avia přestěhovala do nových prostor, má v Přelouči na co navazovat. Právě zde se vyráběly Avie s pohonem 4x4. K tomu, abychom byli schopni výrobu skutečně obnovit, bylo nutno realizovat mnoho jednotlivých kroků a mnoho věcí pečlivě připravit. Především bylo potřeba dát dohromady tým. V současnosti ve firmě pracuje více než 80 lidí a s rozšiřováním výroby budeme postupně přijímat další zaměstnance. Paralelně s tím jsme pracovali na novém vozidle s motorem splňujícím emisní normu Euro 6, které má oproti původnímu vozidlu Euro 5 řadu zásadních vylepšení. Abychom novou éru automobilky Avia jasně definovali, dostalo vozidlo i nový, dynamický facelift kabiny,“ připomněl po slavnostním odhalení nových vozů před výrobní halou generální ředitel společnosti Avia Motors Ivan Fišák.
 
 „V počáteční fázi se naše výroba soustředí na model D 120, který bude v prvních měsících roku 2018 rozšířen o další hmotnostní třídy D 90 a D75. V těchto dnech dochází k finalizaci homologace vozidel a výroby. Zahájení sériové výroby vozidel se plánuje na listopad tohoto roku. První nákladní vůz z linky vyjede ale již v měsíci září. O nové vozy je již nyní mezi potenciálními zákazníky velký zájem. První Avie vyrobená v Přelouči již má dokonce svého majitele, získala ji společnost Recycling – kovové odpady z Chotěboře,“ doplnil Ivan Fišák přímo ve výrobních prostorech automobilky.
 
O Avia Motors
Společnost Avia Motors je tradiční českou strojírenskou firmou, jejíž kořeny sahají až do roku 1919. Od svého založení se věnovala především letecké výrobě. Po druhé světové válce k ní přibyla i produkce nákladních automobilů. Od 60. let se nákladní automobily staly hlavním výrobním programem společnosti Avia. Po roce 1989 Avia několikrát změnila vlastníka. V roce 2016 automobilku koupil holding Czechoslovak Group. V jeho struktuře obnovená produkce lehkých a středních nákladních vozidel značky Avia synergickým způsobem doplňuje nabídku těžkých a speciálních vozů automobilky Tatra Trucks.
 
  • Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu
  • Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu
  • Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu
  • Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu
  • Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu
  • Avia představila nový vůz i prostory pro výrobu