škoda electric dodá elektrobusy do českých budějovic | Doprava | autoweek.cz

Škoda Electric dodá elektrobusy do Českých Budějovic

Škoda Electric dodá elektrobusy do Českých Budějovic

27.09.2017 | Rybecký Vladimír | Trendy

Jedenáct nových elektrobusů ze Škody Electric přispěje k modernizaci dopravy v Českých Budějovicích. Jihočeská metropole získá flotilu moderních ekologických vozidel, jejichž provoz se pozitivně promítne i do ochrany životního prostředí ve městě.
Elektrobusy budou v jihočeské metropoli sloužit na dvou nových linkách, které povedou z okraje města ze záchytného parkoviště do historického centra Českých Budějovic, které dosud místní dopravní podnik svými vozy neobsluhoval. Dopravní podnik České Budějovice zajišťuje městskou hromadnou dopravu flotilou autobusů a trolejbusů. Na osm trolejbusových linek v pracovní dny při plném provozu vyjíždí 53 vozů.
 
„Ekologický provoz bez negativních následků pro ovzduší ve městě – to byl jeden z hlavních důvodů, proč si město a dopravní podnik zvolily jako posilu svého vozového parku právě elektrobusy,“ říká obchodní manažer Škody Electric Radek Kapr.
 
Nové devítimetrové elektrobusy pro České Budějovice jsou vůbec nejkratší a nejmenší vozidla, které Škoda Electric vyrobí. „Vozy jsou ale unikátní svým řešením. Elektrobusy se budou pravidelně a krátce nabíjet pantografem přímo ze stávající trolejbusové troleje přibližně každých 50 km. K tomuto účelu jsou vybaveny galvanicky odděleným nabíječem přímo na vozidle,“ vysvětluje Radek Kapr.
 
Pro Škodu není nový kontrakt jediným úspěchem na poli elektromobility. Od března letošního roku například slouží v systému hromadné dopravy 10 vozidel stejného typu v severomoravském Třinci, kde elektrobusy provozuje společnost Arriva Morava. Jeden pilotní elektrobus dodala Škoda Electric letos také společnosti Arriva Nové Zámky na Slovensko.
 
Škoda Electric letos rovněž uzavřela nové zakázky na trolejbusy - do Brna dodá deset moderních trolejbusů Škoda 26Tr za necelých 130 milionů korun, patnáct nových trolejbusů zakoupil Dopravní podnik měst Chomutova a Jirkova a další zakázku získala Škodovka také v Ostravě, kam dodá dvanáct nových moderních nízkopodlažních trolejbusů za více než 160 milionů korun.